Blisko 900 tysięcy złotych otrzyma Chocianów w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych. To trzecia pod względem wielkości kwota przekazana gminom z naszego powiatu. Dzisiaj symboliczny czek przekazał Burmistrzowi Miasta i Gminy Chocianów Tomaszowi Kulczyńskiemu Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Piotr Karwan.

Dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji otrzymają wszystkie gminy w naszym powiecie, a także sam Powiat Polkowicki. Fundusz ma odegrać rolę tarczy dla samorządów. Chocianów otrzymał trzecią, obok Polkowic i Radwanic największą kwotę spośród wszystkich gmin w naszym powiecie. Pieniądze od rządu będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, do czego w tej kadencji przyzwyczaił nas Burmistrz Tomasz Kulczyński, pomimo, że Chocianów znalazł się w gronie najbiedniejszych gmin województwa.

- Fundusz Inwestycji Samorządowych to niezwykle istotna kwestia, mająca znaczący wpływ na działalność samorządów. Otrzymane środki będzie można przeznaczyć na inwestycje bliskie ludziom. Tarcza dla Samorządów to także wsparcie dla firm. Umożliwi on utrzymanie miejsc pracy i rozwój przedsiębiorstw – skomentował Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski.
Łącznie dolnośląskie samorządy otrzymają łącznie 383 221 043 zł, z czego ponad 10,5 miliona złotych otrzymają samorządy z obszaru powiatu polkowickiego. Rządowe wsparcie ma na celu pomoc samorządom w walce z gospodarczymi skutkami epidemii koronawirusa. Szczegóły omawiane były m.in. podczas spotkania samorządowców z Wojewodą Dolnośląskim Jarosławem Obremskim oraz szefem Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów, Krzysztofem Kubów. O tym spotkaniu pisaliśmy w artykule p.t. "Z ministrem i wojewodą o sprawach regionu (wideo)".

- Chocianów z pewnością ma wiele pomysłów na to w jaki sposób wykorzystać środki z Funduszu Inwestycji Samorządowych. Życzę aby uzyskane wsparcie rządowe przyczyniło się do realizacji ważnych dla lokalnej społeczności inwestycji - komentował w mediach społecznościowych Piotr Karwan, Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Do Chocianowa trafi łącznie niemal 893 tysiące złotych. Pieniądze z pewnością zostaną wykorzystane na rozwój miasta i gminy, która w ostatnim zestawieniu zajęła niechlubne trzecie miejsce w województwie, o czym pisaliśmy w artykule "Chocianów w gronie najbiedniejszych gmin". Pomimo tak niskiego współczynnika wpływów budżetowych burmistrz realizuje obiecane inwestycje, a dzięki tej dotacji jest szansa na kolejne. O tym w jaki sposób będą spożytkowane pozyskane środki z pewnością poinformujemy w naszych kolejnych doniesieniach prasowych.
[KN]