Po blisko pół roku dzisiaj po raz pierwszy w Chocianowie nie ma osób skierowanych na kwarantannę związaną z sytuacją epidemiologiczną wywołaną koronawirusem. Te dobre informacje nie powinny jednak uśpić naszej czujności. Sytuacja epidemiczna w naszym powiecie, województwie i kraju nadal się rozwija.

Pierwszy raz w naszej gminie na kwarantannę mającą uchronić przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa skierowano dwoje mieszkańców 17 marca tego roku, o czym pisaliśmy w artykule "Kwarantanna w Chocianowie". Dziś po raz pierwszy od końca marca możemy poinformować, że w gminie Chocianów nie ma nikogo, kto zostałby zmuszony do izolacji. Dane na ten temat potwierdziło Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Polkowicach.

Z nadesłanego komunikatu dowiadujemy się, że aktualnie w Powiecie Polkowickim w kwarantannie znajdują się 64 osoby, z czego najwięcej, bo aż 49 w gminie Polkowice. Nadzorem epidemiologicznym objęta jest jedna osoba, ale nikt z terenu naszego powiatu nie jest obecnie hospitalizowany z podejrzeniem zakażenia COVID-19. Dotychczas zdiagnozowano 70 osób, z czego wyzdrowiało już 48. Dotychczas niestety jedna osoba, u której zdiagnozowano koronawirusa, zmarła.

W ostatnim czasie rząd złagodził zasady dla osób przebywających w izolacji, skracając jej czas do 10 dni. Wprowadził także tzw. regionalizację, w wyniku czego zaostrzone zostały obostrzenia w powiatach z największym przyrostem zakażeń. Aktualnie Polska jest podzielona na 3 strefy: zieloną, żółtą i czerwoną.

Powiaty objęte dodatkowymi obostrzeniami dzielą się na dwa obszary: żółty i czerwony, z różnym zakresem ograniczeń - informuje rządowy portal gov.pl. - W powiatach przypisanych do jednego z dwóch obszarów wprowadzone zostały obostrzenia, które dotyczą m.in.: obowiązku noszenia maseczek, a także organizacji targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu. W powiatach, które przyporządkowane są do obszaru zielonego, obowiązują dotychczasowe zasady bezpieczeństwa - czytamy.
Pod koniec sierpnia, w trakcie przygotowań do nowego roku szkolnego, Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas skierowali do rodziców specjalny list, w którym zachęcili do zainstalowania w telefonach komórkowych aplikacji ProteGO Safe. To narzędzie ma pomóc ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa i wspierać bezpieczeństwo dzieci w szkołach.

ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Jeśli użytkownik z Państwa otoczenia zachoruje, otrzymają Państwo odpowiednie powiadomienie. Aplikacja informuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich - wspólnie informują Dariusz Piontkowski i Jarosław Pinkas. - Aplikacja składa się z dwóch modułów. Pierwszy umożliwia samokontrolę stanu zdrowia, jest to „dziennik”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy. Drugi to skanowanie otoczenia i komunikowanie o ryzyku kontaktu z wirusem - czytamy w liście.
Jak podkreślają, warunkiem skuteczności aplikacji jest korzystanie z niej przez jak najwięcej osób. Aplikację można znaleźć na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/protegosafe.
[KN]