W czwartek w Regionalnym Centrum Kultury w Chocianowie odbyło się wręczenie nagród w drugiej edycji konkursu "Świąteczne malowanie światłem w gminie Chocianów" pod patronatem Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego.

Ten konkurs to zwieńczenie świetnej promocji wszystkich miejscowości naszej gminy. Wystawy zwycięzców tego konkursu, a było ich w tym roku ex aequo dwóch, odwiedzali mieszkańcy nie tylko powiatu polkowickiego, lecz także innych powiatów naszego regionu. Na najwyższym miejscu podium stanęli sąsiedzi z Trzebnic, Grzegorz Petryk, ubiegłoroczny zwycięzca, oraz Marek Dąbal, który w ubiegłym roku zajął drugie miejsce w tym konkursie.

- Zaczynamy w październiku ubierać posesję, cały czas coś się dokłada, coś się robi. Bardzo duże zainteresowanie i dzieci i wszystkich, było dużo rejestracji obcych. Wiadomo, że człowiek się stara, nad tym wszystkim, żeby to ubrać ładnie, żeby ludzie byli zadowoleni - komentuje udział w konkursie Grzegorz Petryk, zwycięzca ubiegłorocznego i tegorocznego konkursu.
Zwycięzcy w tym konkursie otrzymali bony na kwoty po 1500 złotych. Tak jak w ubiegłym roku, głównym celem konkursu była właśnie promocja gminy poprzez wzbogacenie i uatrakcyjnienie jej wizerunku w okresie Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Karnawału. Oceny obiektów zgłoszonych do konkursu dokonała komisja konkursowa, która brała pod uwagę walory estetyczne, harmonię z otoczeniem, nawiązanie do tradycji świąteczno-noworocznej, oryginalność dekoracji i pomysł na ozdobienie posesji.

- Było bardzo duże zainteresowanie. Bardzo się cieszymy i bardzo dziękujemy, że zajęliśmy tak zaszczytne pierwsze miejsce. Gratuluję też pozostałym wszystkim uczestnikom, bo naprawdę te nasze posesje były wspaniale oświetlone. Z żoną tworzymy te iluminacje, zaczęliśmy to robić przede wszystkim dla swoich dzieci, a przy okazji udało się tak, że inni też czerpią z tego radość oglądając nasze posesje. Naszym marzeniem, moim marzeniem, mojej żony marzeniem jest żeby cała wioska była tak pięknie oświetlona. Prace związane z kontynuacją i rozszerzaniem tego wszystkiego rozpoczęły się zaraz w poniedziałek po świętach - mówił przed kamerą chocianow.tv Marek Dąbal, również zwycięzca tegorocznego konkursu.
Wyjątkowo w tym roku oprócz trzeciego miejsca, które powędrowało podobnie jak w ubiegłym roku do Krystiana Chomy z Chocianowca, nagrodzona została wyróżnieniem posesja Marcina Wyrwasa z Trzebnic. Obaj panowie również otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 500 złotych.

- W tym roku wziąłem udział w konkursie. Będzie na pewno coraz więcej jeszcze różnych światełek, się dokupuje zawsze kupi się teraz, na pewno będzie lepszy efekt niż w tym roku - wyróżniony w konkursie Marcin Wyrwas, również z Trzebnic
Swoją postawą z kolei bardzo pozytywnie zaskoczył zdobywca trzeciej nagrody Krystian Choma, który postanowił całą nagrodę przekazać na leczenie małego Teosia, mieszkańca gminy Chocianów.

- My z rodziną nie liczymy kosztów, po prostu jest to hobby nasze, ludzie przyjeżdżają oglądają, zaraziliśmy się tak tu od kolegów z Trzebnic, działamy. Budujące jest to, że ktoś to widzi. Przeznaczamy pieniądze na Teosia tutaj z gminy Chocianów, jest chory, zbierają pieniążki na niego, więc też chcielibyśmy z rodziną taką cegiełkę tutaj dołożyć, żeby pomóc, a wygrana… bez niej też oświetlimy dom - jedyny w gronie laureatów mieszkaniec Chocianowca i jedyny, który zapowiedział już przeznaczenie swojej nagrody na cele charytatywne, Krystian Choma, który zajął trzecie miejsce w konkursie.
Takiej postawy mieszkańcowi naszej gminy za naszym pośrednictwem pogratulował już radny Rady Miejskiej, szef klubu radnych Chocianów 2023, Artur Wandycz.

- Krystianowi i jego rodzinie oczywiście gratuluję trzeciego miejsca, ale przede wszystkim gratuluję wspaniałej postawy, którą mieszkańcy Chocianowca wykazali się przeznaczając wygrane pieniądze na leczenie chorego mieszkańca naszej gminy. Krystian brał przykład z innych dekorując swój dom, ciekawe czy teraz inni wezmą przykład z Krystiana przekazując wygrane na cele charytatywne - gratuluje Artur Wandycz, radny z Chocianowca.
[KN]