Między innymi o Rządowym Funduszu Inwestycji Lokalnych z Senator RP Dorotą Czudowską rozmawiał Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński. Właśnie trwa trzeci nabór o wsparcie dla samorządów.

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

W miarę możliwości składam wizyty w gminach mojego okręgu wyborczego, aby w rozmowach z włodarzami poznać problemy i potrzeby mieszkańców i władz. Jestem pod wrażeniem nie tylko planów inwestycyjnych, ale i tego co już zostało zrobione - komentuje spotkanie Dorota Czudowska Senator RP. - Rozmawialiśmy też z Burmistrzem Kulczyńskim na temat Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Mam nadzieję, że projekty dla Chocianowa złożone przez Pana Burmistrza zyskają finansowe wsparcie - dodaje Senator Czudowska.
W sumie Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego ponad 12 miliardów złotych. Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje i niezbędne lokalnie działania. O wsparcie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w III naborze mogą ubiegać się gminy z przeznaczeniem na inwestycje realizowane w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.

- Rozmawialiśmy o kontynuowaniu współpracy na linii samorząd - władza centralna. Omówiliśmy także istotne z naszego punktu widzenia projekty, które ubiegają się o wsparcie w ramach III naboru z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - komentuje spotkanie z Senator Czudowską, Burmistrz Tomasz Kulczyński. - Liczymy na wsparcie naszych projektów, a ta rozmowa utwierdziła mnie w przekonaniu, że nasze starania to dobry kierunek rozwoju Naszej Gminy - dodaje włodarz Chocianowa.
Wnioski można składać ostatecznie do 12 lutego 2021 roku. Na razie nie wiadomo, kiedy i gdzie trafią pieniądze. Rząd nie wskazuje też ostatecznego terminu na wydatkowanie środków przez gminy, dlatego do tego tematu z pewnością powrócimy niejednokrotnie.
[KN]