Czy Gmina Chocianów powinna kupić własny sprzęt do budowy dróg i samodzielnie wykonywać nową nawierzchnię, bez długotrwałych przetargów i uzależniania kosztów i tempa prac od wybranych wykonawców? O to w mediach społecznościowych zapytał mieszkańców naszej gminy Burmistrz Tomasz Kulczyński, który w ubiegłym tygodniu odwiedził gminy w województwie łódzkim, które korzystają właśnie z takich rozwiązań.

Posiadanie nowoczesnego sprzętu do kładzenia asfaltu nie musi być domeną wyłącznie firm zajmujących się budową dróg. Włodarze dwóch łódzkich gmin udowodnili, że sami potrafią naprawiać drogi, bez długotrwałych i kosztownych przetargów.

- Wraz z pracownikami magistratu i szefami klubów naszej Rady Miejskiej Arturem Wandyczem i Pawłem Baranem odwiedziliśmy Gminę Rzeczyca i Gminę Poświętne. Wójt Gminy Rzeczyca, Marek Kaźmierczyk podzielił się z nami swoim doświadczeniem w zakresie budowy dróg bezpośrednio przez Gminę ich własnym sprzętem - napisał w mediach społecznościowych Burmistrz Tomasz Kulczyński. - Osiągnięte efekty finansowe i infrastrukturalne w postaci wyremontowanych dróg są imponujące i warte naśladowania. Na miejscu mogliśmy zobaczyć wykonanie nowej nawierzchni drogi gruntowej w Gminie Poświętne u Wójta Michała Franasa - dodał szef chocianowskiego samorządu.
Co jest potrzebne, aby samorząd mógł samodzielnie budować i remontować drogi, które w naszej gminie wymagają naprawy lub wykonania od nowa? Na to pytanie również odpowiedział Burmistrz Tomasz Kulczyński w swoim wpisie podsumowującym ubiegłotygodniowe odwiedziny w zaprzyjaźnionych samorządach.

- Mając własnych fachowców i pracowników do wykonania remontów również możemy naśladować dobre rozwiązania zaprzyjaźnionych gmin z województwa łódzkiego - opisał Burmistrz Tomasz Kulczyński na swojej stronie. - Zakup własnego sprzętu do budowy i remontów dróg jest kosztowny, ale później realizując inwestycje drogowe płaci się de facto jedynie za materiały. Jak widać taki kierunek bardzo się sprawdza - dodał Tomasz Kulczyński.
Czy jako Gmina powinniśmy zakupić własny sprzęt i sukcesywnie samemu nadrabiać wieloletnie zaniedbania w zakresie inwestycji drogowych zarówno na wsiach jak i w mieście? Na to pytanie prawdopodobnie niebawem odpowiedzą radni, którzy będą musieli podjąć decyzję o zaciągnięciu kredytu na zakup maszyny, która ma szansę zwrócić się już po kilkudziesięciu remontach.