Od jutra, tj. poniedziałku, 8. czerwca mieszkańcy naszej gminy dojadą do Lubina już przed godziną 6:00 rano. Decyzje w tutejszym Ratuszu o takim, a nie innym rozkładzie jazdy zapadły w związku z licznymi apelami dojeżdżających do pracy Chocianowian. Znamy rozkład jazdy linii 121 (połączonej z tras linii 111 i 121) oraz linii 131.

Zgodnie z naszymi zapowiedziami, o których pisaliśmy w artykułach "Wiemy kiedy do Chocianowa wrócą autobusy" oraz "Autobusy wracają, niektóre już dzisiaj!", od jutra z powrotem będziemy mogli korzystać ze wszystkich przewidzianych wówczas linii. Szczególną uwagę użytkowników Bezpłatnej Komunikacji z pewnością przyciągnie linia 121, która będzie połączeniem dotychczasowych tras 111 oraz 121 właśnie.

- Przez następne dwa tygodnie będziemy sprawdzać czy i jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie na komunikację w tym szczególnym okresie - obiecuje Ewa Kałuzińska, naczelnik Wydziału Inwestycji i Drogownictwa w tutejszym magistracie. - Obecnie na nowej, połączonej linii do Lubina najważniejsze jest dowiezienie Chocianowian do pracy na godzinę szóstą - dodaje urzędniczka.
Jak dowiedzieliśmy się w tutejszym Urzędzie Miasta i Gminy poprzednia grupa docelowa, do której została skierowana oferta Bezpłatnej Komunikacji, czyli uczniowie szkół średnich i seniorzy, będzie teraz korzystać z usług Powiatowych Przewozów Pasażerskich z Lubina zdecydowanie rzadziej. Od września planowana będzie jednak kolejna zmiana rozkładów jazdy. Priorytetem na linii 131 będzie wówczas skoordynowanie odjazdów i przyjazdów autobusów w godzinach rozpoczęcia nauki w szkołach podstawowych, jak i dowóz uczniów szkół średnich do Lubina przed godziną 8 rano.

- Bezpłatną komunikację na terenie gminy Chocianów oceniam jako trafną inwestycję rozwoju terenów gminnych - komentuje szef klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość, Paweł Baran. - Na dzień dzisiejszy jest niezbędne jak najszybsze przywrócenie bezpłatnej komunikacji w dobie odmrażania gospodarki po okresie pandemii COVID19, ponieważ mieszkańcy między innym Szklar Dolnych i Trzmielowa korzystają intensywnie z komunikacji, jak widać było po zapełnionych autobusach jeżdżących po terenie gminy Chocianów od momentu uruchomienia połączeń - zauważa Paweł Baran, radny PiS.
Nowa linia 121 już od 4:42 odwiedzi przystanki w Chocianowie przy ulicach Krótkiej O1, Bohaterów Wojska Polskiego/Szprotawska 26, Rotmistrza W. Pileckiego 02, Kolejowa 04, Dworzec PKP, Głogowska/Zaułek Fabryczny 20, Głogowska/Leśna 21, Lubińska cmentarz, Lubińska cegielnia 01, oraz Trzmielów 07, Szklary Dolne 05, Szklary Dolne świetlica 03, Brunów, i dalej w Lubinie: Stary Lubin, ulice I maja, Skłodowskiej/Szkoła Podstawowa Nr 1, a kurs zakończy przy Al. Niepodległości.

- Uważam, że bezpłatna komunikacja na terenie gminy jest potrzebna, mieszkam bardzo długo w Szklarach Dolnych i do momentu uruchomienia bezpłatnej komunikacji był problem z dostaniem się do pobliskich miejscowości w celu zrobienia zakupów czy dojazdu dzieci do szkół - przypomina Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Szklarach Dolnych Krystian Dziki. - Pomysł uruchomienia bezpłatnej komunikacji uważam za bardzo dobry - dodaje szef tamtejszych strażaków.
Miejmy nadzieję, że teraz wiele problemów mieszkańców gminy zostanie rozwiązanych ostatecznie. Wszystko jednak będzie zależało m.in. od rozwoju sytuacji epidemiologicznej, zgłoszeń mieszkańców i obserwacji urzędników. Niemniej dzięki tym propozycjom, mieszkańcy Miasta i Gminy Chocianów dojadą do pracy bez ponoszenia dodatkowych opłat.
[KN]