12 lutego to nowa data wyznaczona przez rząd, od której możliwe będzie korzystanie z kin, teatrów, filharmonii i oper, a także hoteli. Oznacza to, że dwa dni później, 14 lutego zakochani będą mogli obejrzeć walentynkowy seans lub przedstawienie. Są jednak pewne ograniczenia.

Na dzisiejszej konferencji prasowej Premier RP Mateusz Morawiecki zapowiedział odmrożenie niektórych branż, z zastrzeżeniem zachowania wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Chodzi tu m.in. o zachowanie dystansu społecznego, maseczki zakrywające usta i nos, czy dezynfekcję rąk.

-  Liczba zgonów jest niepokojąca cały czas, dlatego możemy mówić dzisiaj, co najwyżej o kruchej stabilizacji. Myślę, że ta dotychczasowa nasza droga w ostatnich kilku tygodniach przynosi rezultaty, ale widać też jak agresywnie zachowuje się wirus. Widać, że musimy postępować bardzo ostrożnie - tłumaczył dzisiaj na konferencji Premier RP Mateusz Morawiecki. - Pełen powrót do całkowitej normalności gospodarczej byłby zdecydowanie przedwczesny. To, co zakomunikujemy jest działaniem warunkowych. Po dwóch tygodniach od wdrożenia nowych zasad mamy punkt sprawdzenia, jak zachowuje się wirus - uzasadniał Morawiecki.
Oznacza to, że nowe obostrzenia będą funkcjonować od 12 lutego przez 14 dni. W tym czasie otwarte mają być hotele do 50% obłożenia miejsc noclegowych, a także kina i teatry również do 50% dostępnych miejsc. Dopuszczona została także aktywność sportowa na terenach otwartych. To dobra wiadomość dla fanów śnieżnych atrakcji, bowiem od 12 lutego otwarte będą także stoki narciarskie.

- Niestety restauracje i siłownie fitness i część działalności gospodarczych określonych do tej pory w odpowiednich PKD zostaje nadal zamknięta - zauważył premier rządu. - Niczego nie możemy być pewni raz na zawsze, jednak jeśli zachowamy dyscyplinę i utrzymamy ten dwutygodniowy rytm stopniowego otwierania gospodarki, to myślę, że dalsze takie etapy są również przed nami - skonstatował Mateusz Morawiecki.
O kolejnych obostrzeniach, restrykcjach lub ich luzowaniu będziemy informować na bieżąco.
[KN]