Dziennikarze lokalnej telewizji chocianow.tv zwrócili dzisiaj uwagę swoich widzów na temat zachowania radnego Piecha. Opublikowany materiał (nagranie do obejrzenia także poniżej) jest tak obszerny, że postanowiliśmy podzielić nasz artykuł na dwie części.

Chocianow.tv postanowiła zweryfikować doświadczenie radnego Piecha, który w gremium rady miejskiej zasiada już od ponad 7 lat. Na jednej z ostatnich sesji radny nie popisał się swoją znajomością kwestii deficytu budżetowego.

- Jest zauważalny bardzo wysoki deficyt budżetowy i patrząc też na inne dokumenty widać, że jest rekordowy, bo to jest 6 milionów 147 tysięcy 540, jakby pani sekretarz mogła się do tego odnieść, tego deficytu - mówił radny na 49. w tej kadencji sesji Rady Miasta.
Do potyczek radnego Piecha z liczbami mogliśmy już przywyknąć, co opisywaliśmy w naszym artykule: "Matematyczny kwas radnego", ale czy to normalne, że radnemu, który zasiada w radzie już drugą kadencję trzeba tłumaczyć zasadę "działania" deficytu?

- Panie radny, szanowni Państwo, ponieważ trzeba jasno powiedzieć, że stajemy przed momentem realizacji historycznego momentu dla tej gminy, realizacji inwestycji na poziomie ogromnych środków zewnętrznych, ogromnych, nie dużych, ale ogromnych, a to jeszcze nie koniec pozwolę sobie zapowiedzieć, to też i mamy deficyt. Ten deficyt powstaje m.in. z tego faktu, że musimy pokryć wkłady własne, które w części zadań inwestycyjnych są wymagane - zaczęła swoją odpowiedź Sekretarz Patrycja Jugo. - Proszę państwa, doskonale państwu znana sytuacja finansowa, uchwalamy budżet od 2018 roku, który jasno stanowi, mam na myśli tutaj obecną kadencję. Jakie my mamy dochody majątkowe? Proszę państwa one się szacują na poziomie średnio 2 milionów rocznie, a kiedy my mamy pokryć wkłady własne do środków zewnętrznych, które są pozyskiwane z różnych, łącznie z Polskim Ładem, ci z państwa, którzy uważnie śledzą, a myślę, że wszyscy państwo śledzicie, to tam też również jest wymagany wkład własny. Była to kwota łącznie prawie 8 milionów, ale do tego należało zapewnić wkład własny, więc ten deficyt powstaje z obowiązku zapewnienia wkładów własnych do inwestycji - wyjaśniła na sesji Sekretarz Miasta i Gminy Chocianów Patrycja Jugo.
Czy to wyjaśnienie wystarczy radnemu, aby zrozumieć skąd bierze się deficyt? Miejmy nadzieję, że to właśnie inwestycje, które pojawią się w okręgu radnego, a w załatwieniu których radny nie pomagał, najlepiej unaocznią mu potrzebę takiej konstrukcji miejskiego budżetu.

Radnego rekordy pomyłek

To jeszcze nic. Radny bowiem w swojej wypowiedzi postanowił wykazać się także niewiedzą w innym zakresie. Dokładnie określając tegoroczny deficyt budżetowy "rekordowym". Warto podkreślić, że to oczywiste kłamstwo. Ten zabieg można wytłumaczyć tylko na dwa sposoby: albo niewiedzą, albo chęcią skrajnej manipulacji.

- Rekordowy deficyt był jednak w roku 2007, kiedy ówczesna rada zaplanowała rewitalizację rynku. Fakt, że od lat dzieje się tak, że przy ogromnych inwestycjach pojawia się także deficyt nie był dla wieloletniego radnego taki oczywisty i nie przyszło mu do głowy, aby samodzielnie połączyć te kropki - podsumowali zachowanie radnego dziennikarze lokalnej telewizji.
To wyjaśnienie jednoznacznie daje do zrozumienia, że wystarczy odrobina zainteresowania historią samorządu, aby publicznie nie powielać niepotwierdzonych i niesprawdzonych treści, do czego serdecznie zachęcamy. W reportażu telewizji pojawił się także inny aspekt zachowania radnego, do którego odniesiemy się niebawem.

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia całości reportażu pod tym artykułem. Aby na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia i publikacje, należy subskrybować kanał lokalnej telewizji Chocianow.tv w serwisach społecznościowych Youtube, a także Facebook.