Uczniowie Szkoły Podstawowej w Chocianowie korzystając z okazji, że w październiku wypadają Międzynarodowy Dzień Zwierząt, Dzień Kundelka, a także Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt organizują zbiórkę dla Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. To jednak nie jedyna akcja wolontariatu wychowanków chocianowskiej podstawówki.

Szkolny Klub Wolontariatu wraz z wychowawcami Świetlicy Szkoły Podstawowej w Chocianowie organizuje zbiórkę dla bezdomnych zwierząt z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

- Zwracamy się z prośbą o przynoszenie: karmy dla psów i kotów (tylko w puszkach) - zwracają się z prośbą organizatorzy zbiórki. - Przyniesione karmy można zostawiać w wyznaczonym miejscu w szatni szkolnej. Dary można składać do końca października 2021 roku. Liczymy na Wasze gorące serca. Za okazaną pomoc i wsparcie serdecznie dziękujemy - dodają organizatorzy.
To jednak nie jedyna akcja, w którą zaangażowali się uczniowie tutejszej podstawówki. Kolejna z nich ma na celu wsparcie malutkich, chorych, porzuconych i potrzebujących dzieci. Chodzi o popularną w całej Polsce akcję "Nie bądź sknera, kup pampera".

- Serdecznie zachęcamy mieszkańców, wszystkich uczniów, ich rodziny i znajomych do wzięcia udziału w akcji charytatywnej "Nie bądź sknera, kup pampera" - zachęcają organizatorzy ze Szkoły Podstawowej w Chocianowie. - Myśl przewodnia od lat wciąż ta sama i niezmienna - pomagamy maluszkom! - dodają.
Beneficjent tej akcji, Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku prowadzony przez Fundację Rodzin Adopcyjnych jest unikalnym w skali kraju ośrodkiem interwencyjnym, przyjmującym noworodki i niemowlęta w nagłych sytuacjach kryzysowych, pozbawionych czasowo lub trwale opieki rodziców. Jego działalność służy ochronie najmłodszych dzieci przed negatywnymi skutkami sieroctwa.

- Pomysłodawczynie akcji, Paulina Stępków i Kinga Błaszczyk już od wielu lat prowadzą zbiórkę na rzecz Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego i zachęcamy wszystkie organizacje, szkoły i osoby prywatne do włączania się do niej - mówi Łukasz Malczyk, Prezes Unii Polskich Przedsiębiorców, która od lat współpracuje z organizatorami akcji. - Bardzo nas wszystkich cieszy, że kolejne szkoły, także z województwa dolnośląskiego włączają się w tą potrzebną zbiórkę. Gratulujemy Szkole Podstawowej z Chocianowa tej pozytywnej, właściwej postawy - dodaje Malczyk.
W IOP przebywają noworodki i niemowlęta zostawione w szpitalach i "oknach życia" oraz znalezione na ulicy. Wiele z nich to dzieci chore, cierpiące na płodowy zespół alkoholowy (FAS/FASD) lub z powodu innych nałogów matek, obciążone wadami genetycznymi i wcześniaki. Ośrodek to mieszkanie dla dzieci urządzone w standardzie oddziału niemowlęcego. Dla bezpieczeństwa dzieci usytuowany jest w szpitalu, w bezpośrednim sąsiedztwie oddziału pediatrycznego. Obecnie dysponuje 20 miejscami.