Przydomowe instalacje zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe zostaną sfinansowane z programu "Moja Woda" w wysokości do 5 tysięcy złotych dzięki współpracy Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączny budżet przewidziany na dofinansowania to 100 milionów złotych. Celem programu "Moja Woda" jest łagodzenie skutków suszy w Polsce, która ze względu na zmiany klimatu pogłębiana jest coraz mniejszymi opadami deszczu. Nabór wniosków rozpocznie się w lipcu.

Każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tys. zł, przy czym nie więcej niż 80% kosztów, które zostaną poniesione po 1 czerwca 2020 roku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże pieniądze do wszystkich swoich wojewódzkich oddziałów. To one będą przyjmowały od początku lipca 2020 roku wnioski właścicieli domów jednorodzinnych na przydomowe mikroinstalacje wodne.

- Program "Moja Woda" pozwoli sfinansować aż 20 tysięcy instalacji przydomowej retencji - szacuje Michał Kurtyka, Minister Klimatu. - Przydomowe inwestycje spowodują zatrzymanie jednego miliona metrów sześciennych rocznie w miejscu opadu wody, a więc na prywatnych działkach. To oznacza, że milion metrów sześciennych bardzo cennej wody odciąży kanalizację i zmniejszy ryzyko podtopień w wyniku deszczów nawalnych – dodaje minister.
Wsparcie przewidziano na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych na terenie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, w efekcie czego wody te nie będą odprowadzane na przykład do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, ulice, place itp. Otrzymane pieniądze będzie można przeznaczyć na przewody odprowadzające wody opadowe (zebrane z rynien, wpustów do zbiornika nadziemnego, podziemnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej), zbiornik retencyjny podziemny lub nadziemny, oczko wodne, instalację rozsączającą oraz elementy do nawadniania lub innego wykorzystania zatrzymanej wody.

Program „Moja Woda” realizowany będzie w latach 2020-2024, przy czym podpisywanie umów o dotacje zaplanowano do 30 czerwca 2024 roku, a wydatkowanie środków najpóźniej do końca 2024 roku. Równolegle Ministerstwo Klimatu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracują nad trzema innymi działaniami dotyczącymi retencji na wsi i w miastach. Programy będą skierowane do samorządów. Mowa o kolejnych 210 milionach złotych, które będzie można przeznaczyć na inwestycje z zakresu zatrzymywania i retencjonowania wody.

Resort klimatu i podlegający mu NFOŚiGW przypominają, że do 17 sierpnia bieżącego roku można składać wnioski o finansowanie "wodnych" projektów w ramach środków norweskich, gdzie zarezerwowano pieniądze m.in. na realizację inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach. Budżet działania również wynosi 100 milionów złotych.
[KN]