- Oszuści podszywają się pod Straż Graniczną! Dzwonią i informują o przesyłce z nielegalną zawartością na Twoje nazwisko. Ich celem jest wyłudzenie od Ciebie pieniędzy. Jeśli otrzymasz taki telefon, rozłącz się. Ostrzeż też przed takimi telefonami swoich bliskich i znajomych - ostrzegają pracownicy Biura Informacji Kredytowej za portalem Niebezpiecznik.

Dzwoni telefon, odbieramy i w słuchawce słyszymy głos, który w języku angielskim informuje o przesyłce adresowanej na nasze nazwisko. Głos w słuchawce używa zwrotu "illegal stuff" (tłum. z ang. nielegalne rzeczy). W związku z tym Straż Graniczna musi wydać nakaz aresztowania, jednak jest szansa, aby uniknąć konsekwencji. Wystarczy wcisnąć "1" na klawiaturze telefonu i porozmawiać z funkcjonariuszem prowadzącym Twoją sprawę. Po wciśnięciu "jedynki" oszuści zrobią wszystko, aby wyłudzić od Ciebie pieniędzy. W tym celu poproszą np. o podanie numeru karty płatniczej do zapłacenia grzywny.

- Informację otrzymaliśmy z serwisu Niebezpiecznik i wysyłamy dalej, aby Cię ostrzec i doradzić, co zrobić. Ta sytuacja nie musi dotyczyć Ciebie, ale warto o niej wiedzieć, by móc prawidłowo zareagować i nie dać się okraść  na temat całkiem nowego sposobu na telefoniczną kradzież Twoich pieniędzy.
Jak ustaliliśmy nie da się "zablokować" otrzymania takiego połączenia. Oszuści korzystają z różnych numerów telefonów, głównie polskich. Co ciekawe, nierzadko jest on zbliżony do numeru potencjalnej ofiary.

- Na razie telefony są w języku angielskim, ale prawdopodobnie to kwestia czasu, gdy oszuści zaczną używać języka polskiego - dodają pracownicy BIK.
Przypominamy, że to tylko jedna z wielu prób i metod działania, jakich używają oszuści (czytaj: "Policja ostrzega: w Chocianowie seniorka odebrała telefon z próbą oszustwa na wnuczka"). W przypadku otrzymania takiego podejrzanego połączenia przede wszystkim nie popadajmy w panikę. W żadnym wypadku samo połączenie nie spowoduje kradzieży. Tę uda się przeprowadzić złodziejom tylko wtedy, kiedy zaczniemy bezmyślnie wykonywać ich polecenia. Nie działajmy zatem pod wpływem emocji i nie podawajmy i nie potwierdzajmy przez telefon (zwłaszcza, jeśli to do nas dzwonią, a nie my dzwonimy) swoich danych ani numeru karty płatniczej.