Systematyczne spełnianie obietnic złożonych wyborcom na 5-letnią kadencję to prawdziwe wyzwanie dla Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego, który obecnie dodatkowo będzie borykał się z możliwymi następstwami skutków epidemii koronawirusa. Burmistrz postanowił jednak nie tylko dotrzymać danego słowa, ale jeszcze rozszerzyć grupę potencjalnych beneficjentów. Tak powstanie "Leśny Zakątek".

Leśny Zakątek to nazwa zarezerwowana dla nowego osiedla domków jednorodzinnych. Powstaną one dzięki zakończeniu realizacji pierwszej w tej kadencji drogowej inwestycji wzdłuż ulic Środkowej, Jagodowej oraz Szprotawskiej. O tej, w większości finansowanej ze środków zewnętrznych, inwestycji pisaliśmy ostatnio w artykule "Kolejne dofinansowanie na drogi".

- Pan Tomasz Kulczyński podczas kampanii obiecał sprzedaż działek za 50% ceny dla beneficjentów programu 500+, a już jako Burmistrz postanowił rozszerzyć tę obietnicę, dlatego zaprezentował pomysł na nowe osiedle mieszkaniowe w urokliwej części Chocianowa dla wszystkich - przypomina Krystian Wan z chocianowskiego magistratu. - Średnia cena działek kształtuje się na poziomie 110 tysięcy złotych w Polkowicach oraz 150 tysięcy złotych w Lubinie natomiast w obszarach wiejskich: Szklary Górne 75 tysięcy złotych, Sobin 80 tysięcy złotych, Sucha Górna 90 tysięcy złotych, Obora 110 tysięcy złotych, Osiek 120 tysięcy złotych. Ostateczne ceny w Leśnym Zakątku będą podane w przetargu - dodaje Wan.
Powstanie nowego osiedla będzie możliwe także za sprawą dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych, który w 70% sfinansował wspomnianą inwestycję drogową. Ostatecznie jednak decyzję podjął Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów Tomasz Kulczyński.

- Burmistrz wyszedł z inicjatywą realizacji kolejnej obietnicy, dlatego tworzymy nowe osiedle zabudowy jednorodzinnej - podsumowuje Ewa Kałuzińska z tutejszego Ratusza - Przetargi na działki, o powierzchni średnio 12. arów będą ogłaszane poniżej wartości obserwowanych na rynku komercyjnym, nawet w okolicach 50% obserwowanych cen zakupu na rynku nieruchomości w Chocianowie i okolicach - dodaje urzędniczka.
Nowe osiedle będzie zlokalizowane wśród zieleni, głównie świerków, w malowniczej scenerii, oddalone od zgiełku, w tak potrzebnej ciszy i spokoju. Atutem działek ma być bliskość do popularnych tras rowerowych prowadzących bezpośrednio do Borów Dolnośląskich. Wybudowana i oświetlona przez gminę została także droga dojazdowa, przy której dostępne będą wszystkie media: elektryka, gaz, woda i kanalizacja. Każdy z nowych nabywców będzie mógł sam zdecydować jakie drzewa pozostawi na swojej działce.
[KN]