Zapewne wielu z Was zastanawia się, jak wygląda praca Oczyszczalni Ścieków w Chocianowie. Większość mieszkańców miasta zrzuca ścieki komunalne do Oczyszczalni Ścieków w Chocianowie. Co dzieje się z nimi dalej?

Tam poddawane są wstępnemu oczyszczaniu poprzez zatrzymanie większych części stałych na kratach schodowych. Powstają wtedy tzw. skratki, co opisywaliśmy na stronie: "Wyczyścili skratki w przepompowni".

- Następnie za pomocą wysokiej wydajności pomp trafiają do piaskownika gdzie odseparowany jest piasek, który trafia na oczyszczalnię z kanalizacjo deszczowej. Po odseparowaniu piasku ścieki trafiają na bloki biologiczne gdzie są oczyszczane i jest oddzielany osad nadmierny - tłumaczą pracownicy chocianowskich wodociągów.
Takie ścieki trafiają do potoku Równik. Zrzut ścieków odbywa się na podstawie pozwolenia wodno-prawnego wydanego przez PGW Wody Polskie, które określa maksymalny wskaźnik zanieczyszczeń odprowadzanych do odbiornika naturalnego.

- Nasza Oczyszczalnia pracuje bez zastrzeżeń, co potwierdziła zewnętrzna kontrola Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu przeprowadzona w roku 2021 - podkreślają pracownicy Zakładu Usług Komunalnych i Transportu Publicznego.
Reasumując ścieki z naszej oczyszczalni spełniają wymagania przepisów Rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019 roku. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych.

- Nasza załoga dba o niego każdego dnia, bo drożny i czysty odbiornik to ciągłość odprowadzania ścieków z naszej oczyszczalni - dodają z dumą.
Poniżej prezentujemy galerię zdjęć jakości ścieków trafiających do potoku Równik oraz stan chocianowskiego odbiornika ścieków.