Zima zbliża się wielkimi krokami. Ten czas głównie kojarzy nam się ze Świętami, radością, bliskością, prezentami i białym puchem. Aby tylko takie wspomnienia towarzyszyły nam wiosną przyszłego roku, musimy skorzystać z kilku rad, jakie przygotowali dla nas pracownicy referatu Gospodarki Komunalnej tutejszego urzędu.

Aby śnieg, przymrozki oraz oblodzenie na drodze i chodnikach nie kończyły się wizytą w szpitalu, musimy starannie podejść do tematu naszego zimowego bezpieczeństwa. Właśnie o tym zamieścili post pracownicy referatu chocianowskiej Gospodarki Komunalnej, którzy koordynują i wykonują zimowe utrzymanie dróg i chodników w naszej gminie.

Czas dyżurów i walki z trudnymi warunkami zimowymi

Warto podkreślić, że działania służb drogowych mają na celu jedynie łagodzenie skutków niekorzystnej aury na drogach. Chocianowska "akcja zima" prowadzona jest w oparciu o dotychczas obowiązujące standardy utrzymania zimowego dróg, co ma znaczenie nie tylko dla kolejności jej odśnieżania, ale także zastosowanych odpowiednich mieszanek.

- Sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania. Mieszankę piaskowo-solną i piasek stosuje się na pozostałych ulicach miejskich, a piasek na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach - informują pracownicy referatu GK.
To właśnie oni utrzymują chodniki przy posesjach gminnych i tych, z którymi urząd posiada umowę na odśnieżanie lub usuwanie oblodzenia. Do tego celu używają dwóch piaskarek z pługiem - ISUZU - 1,5 tony oraz traktor FARMTRAC - 2 tony.

- Chodniki odśnieżamy piaskarką, traktorkiem MTD z pługiem oraz ręcznie - informują drogowcy. - Pojemniki na piasek przy chodnikach są do dyspozycji tylko służb miejskich - podkreślają.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za usuwanie śniegu i likwidowanie oblodzenia na chodnikach odpowiedzialni są właściciele przyległych nieruchomości, a za zimowe utrzymanie dróg wewnętrznych (drogi osiedlowe, zakładowe, place przed nieruchomościami) odpowiedzialni są zarządcy lub właściciele terenu.

- Apelujemy o dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków atmosferycznych, zmianę opon na zimowe i nie zastawianie dróg, które utrudnia odśnieżanie wąskich przejazdów - dodali na koniec swojego wpisu.
My również przyłączamy się do tego apelu. Zachowajmy w tym okresie szczególną ostrożność.