Dziś piątek, 8 maja. Jest 129. dzień roku. Imieniny obchodzą Stanisława, Stanisław i Wiktor. Dzisiaj obchodzimy także Międzynarodowy Dzień Kierowcy Zawodowego, Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca oraz Narodowy Dzień Zwycięstwa.

Wszystkim solenizantom oraz kierowcom, a zwłaszcza tym zawodowym, życzymy wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, pomyślności i bezpieczeństwa, a kierowcom dodatkowo szerokości na drodze. Niemniej dobre życzenia należą się bibliotekarzom, którzy szczególnie w naszej gminie starają się uatrakcyjnić ten trudny czas kwarantanny. Świadczy o tym "Zaczytany Chocianów", który już od kilku tygodni cieszy się popularnością w mediach społecznościowych.

Dzisiaj Rzeczypospolita upamiętnia zakończenie II Wojny Światowej, jednak to już 2 maja roku 1945 biało-czerwona flaga zawisła w centrum Berlina na znak naszego zwycięstwa
Akcja wymyślona przez Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów Tomasza Kulczyńskiego spotkała się z dużym zainteresowaniem. Na gminnym kanale możemy odnaleźć bajki dla najmłodszych, które czytają radni i kierownicy tutejszych jednostek organizacyjnych. Przy współpracy Biblioteki Publicznej w Chocianowie i Referatu Promocji, Komunikacji Społecznej i Informatyki tutejszego magistratu powstało łącznie 6 filmów: wiersz Akademii Czytania Bajek, "Skradziony domek żółwia", "Bajka o złotej rybce", "Bajka o wystawie", "Rozmyślania łaciatej krówki" oraz "Pies i kość". 

To jednak nie wszystko, bowiem dzisiaj także obchodzimy Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Półksiężyca. Są to m
iędzynarodowe ruchy humanitarne, które zrzeszają niemal 100 milionów wolontariuszy na całym świecie. Ci ludzie bezinteresownie pomagają innym, chroniąc ich zdrowie i życie. W dobie koronawirusa nie tylko dzisiaj, lecz każdego dnia warto im za to dziękować.

Życzymy wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, pomyślności i bezpieczeństwa
Historycznie jednak 8 maja kojarzy nam się najbardziej z Narodowym Dniem Zwycięstwa. To właśnie dzisiaj Rzeczypospolita upamiętnia zakończenie II Wojny Światowej, jednak to już 2 maja roku 1945 biało-czerwona flaga zawisła w centrum Berlina na znak naszego zwycięstwa. Wówczas żołnierze Pierwszej Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki zawiesili polskie flagi w dzielnicy Tiergaten na stacji kolejowej oraz na pruskiej kolumnie zwycięstwa. Jest także wiele historii, które choć obarczone wieloma niedopowiedzeniami, potwierdzają zawieszenie polskiej flagi na Reichstagu.
[KN]