Chocianów pamiętał, że dokładnie 80 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku punktualnie o godzinie 17:00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Dziś w tę symboliczną godzinę "W" zatrzymała się cała Polska, aby przez 63 sekundy oddać hołd powstańcom, którzy przez 63 dni (do 3 października) walczyli przeciw okupującym stolicę Niemcom. Ten zbrojny zryw miał jednak także charakter polityczny, wymierzony w komunistów.

Ludność Warszawy podjęła walkę przeciwko okupującym stolicę Polski wojskom niemieckim. Atak zorganizowany przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza" połączony był z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Burmistrz Tomasz Kulczyński wraz z kierownik Elżbietą Kowalczuk złożył dzisiaj kwiaty pod pomnikiem w gaju Charlotty. W mediach społecznościowych podzielił się z mieszkańcami wzruszającym wpisem.

"Oddzielili cię, syneczku, od snów, co jak motyl drżą,
haftowali ci, syneczku, smutne oczy rudą krwią,
malowali krajobrazy w żółe ściegi pożóg,
wyszywali wisielcami drzew płynące morze.

Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć,
gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami.
Odchowali cię w ciemności, odkarmili bochnem trwóg,
przemierzyłeś po omacku najwstydliwsze z ludzkich dróg.

I wyszedłeś, jasny synku, z czarną bronią w noc,
i poczułeś, jak się jeży w dźwięku minut – zło.
Zanim padłeś, jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką.
Czy to była kula, synku, czy to serce pękło?"

Krzysztof Kamil Baczyński
 „Elegia o chłopcu polskim".


- Są miejsca w Gminie Chocianów, które świadczą o Naszej pamięci. Pamiętajmy nie tylko o godzinie 17:00. Pamiętajmy nie tylko dzisiaj. Pamiętajmy zawsze. Cześć i Chwała Bohaterom! - podsumował swój wpis Burmistrz Tomasz Kulczyński.

Punktualnie o 17ej na rondzie im. Chomickiego pojawili się także kibice z Klubu Kibica "Stalowcy", którzy jak co roku upamiętnili rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

- Dziś w 80 rocznicę Powstania Warszawskiego zebraliśmy się by uczcić pamięć i oddać hołd ludziom, którzy walczyli za nasz kraj, język, kulturę i wolność - podsumowali w Internecie. - „Ginąc myśleli o Tobie, żyjąc pamiętaj o nich” CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM! - dodali w mediach społecznościowych.

Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób wzmocnić międzynarodową pozycję rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie oraz powstrzymać realizowany przez Stalina proces podporządkowywania i sowietyzacji Polski. Po wybuchu powstania Armia Czerwona wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu poważniejszej pomocy. Wsparcie udzielone powstańcom przez Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło w sposób istotny na sytuację w Warszawie. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, zakończoną kapitulacją 3 października 1944.

W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły około 16 tysięcy zabitych i zaginionych, 20 tysięcy rannych i 15 tysięcy wziętych do niewoli. W wyniku nalotów, ostrzału artyleryjskiego, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło od 150 tysięcy do 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek walk powstańczych oraz systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej. Powstanie warszawskie uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski.