Dziś niedziela, 10. stycznia i dziesiąty dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Jan oraz Wilhelm. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Dzień Obniżania Kosztów Energii.

Oszczędzać energię możemy na wiele różnych sposobów. Obchody Dnia Obniżania Kosztów Energii zapoczątkowany został w Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii właśnie 10 stycznia. Istnieją różne sposoby na obniżanie kosztów energii elektrycznej, począwszy od wymiany żarówek, przez nieogrzewanie pustego mieszkania i wymianę pieca grzewczego na ekologiczny po termomodernizację domu.

Warto zapoznać się z ofertą naszego obecnego sprzedawcy prądu. Być może, ze względu na specyfikę i wielkość zużycia, korzystną będzie zmiana grupy taryfowej (z jednostrefowej G11 na grupę G12 z droższą energią w godzinach największego zapotrzebowania i tańszą poza tymi godzinami oraz w nocy). Trzeba przeanalizować nasze indywidualne potrzeby dotyczące zużycia prądu i porównać je z aktualnymi stawkami abonamentowymi – czym dłuższy okres rozliczeniowy, tym miesięczna opłata abonamentowa jest niższa.

Najtańsza energia to ta, której nie zużyjemy

Ponieważ od ponad 10 lat możemy swobodnie zmieniać sprzedawcę energii elektrycznej, warto przyjrzeć się ofertom innych firm i poszukać tańszego sprzedawcy prądu, który być może zaproponuje bardziej elastyczne dopasowanie oferty do naszego zapotrzebowania. Oferty ponad dwudziestu spółek działających w całej Polsce można porównać korzystając z zestawienia udostępnianego przez URE.

- To może dość trywialne, ale warto po prostu wyłączać to, z czego nie korzystamy oraz w miarę możliwości używać jak najbardziej energooszczędnych urządzeń. Można też rozważyć wybór optymalnej dla danego gospodarstwa domowego grupy taryfowej. Być może korzystniejsze dla odbiorcy będzie wybranie taryfy wielostrefowej (G 12) i dostosowanie zużycia w taki sposób, aby korzystać z urządzeń bardziej energochłonnych w czasie, kiedy energia jest tańsza – radzi Rafał Gawin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.
Wyłączenie z sieci urządzeń, z których nie korzystamy, to nie tylko najskuteczniejsza i zarazem najprostsza metoda ich zabezpieczenia przed awarią, ale także znakomity sposób oszczędzania pieniędzy i energii. Można w ten sposób zmniejszyć rachunek za energię elektryczną i - co równie ważne - racjonalnie użytkować energię z korzyścią dla środowiska naturalnego.
[KN]