Dziś środa, 11. listopada i 316. dzień roku. Imieniny obchodzą Anastazja oraz Marcin. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Narodowe Święto Niepodległości Polski.

To święto państwowe w Polsce obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku, zaś przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 roku. Jest dniem wolnym od pracy.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj.

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili - opisywał to wydarzenie Jędrzej Moraczewski. - Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało.
Dzisiaj świętowanie, ze względu na epidemię wirusa SARS-CoV-2 świętowanie jest znacznie utrudnione, dlatego lokalna telewizja internetowa Chocianow.tv przygotowała program wydarzeń, które będzie można znaleźć na jej kanale w serwisie Youtube. O godzinie 10:00 zapraszamy do śledzenia Mszy Świętej za Ojczyznę z Kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca w Chocianowie, zaś w samo południe w rytm Mazurka Dąbrowskiego odegranego przez członków Ogniska Muzycznego z Regionalnego Centrum Kultury będzie można odśpiewać Hymn Polski w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu".

Aby na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia i publikacje, wystarczy subskrybować kanał lokalnej telewizji Chocianow.tv w serwisach społecznościowych Youtube, a także Facebook.
[KN]