Dziś czwartek, 12. listopada i 317. dzień roku. Imieniny obchodzą Renata oraz Witold. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Światowy Dzień Zapalenia Płuc.

Dzisiejsze nietypowe święto znane jest także pod nazwą Światowy Dzień Pneumonii oraz Światowy Dzień Walki z Pneumonią. Jest to międzynarodowe święto obchodzone corocznie 12 listopada, ustanowione przez Światową Koalicję przeciwko Zapaleniu Płuc u Dzieci. Jest technicznie wspierane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), UNICEF oraz Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom.

Problem dotyczy w szczególności dzieci z: Indii, Chin, Demokratycznej Republiki Konga, Etiopii, Nigerii, Pakistanu i Afganistanu. Ta choroba jest szczególnie niebezpieczna dla najmłodszych do 5. roku życia, ale także dla osób starszych. Zapalenie płuc to stan zapalny w pęcherzykach płucnych. Przyczyną mogą być infekcje wirusowe, bakteryjne lub drobnoustroje chorobotwórcze. Najwięcej zachorowań na zapalenie płuc odnotowuje się w czasie jesieni i zimy. Bakterie i wirusy odpowiedzialne za tą chorobą rozprzestrzeniają się drogą kropelkową, czyli poprzez kichanie i kaszel.

Najczęściej pomocy potrzebują dzieci poniżej 2. roku życia. Niestety, co roku na zapalenie płuc umiera około 12 tysięcy Polaków. Na świecie rocznie z tej przyczyny odchodzi ponad 800 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia.
[KN]