Od 13 czerwca rząd zapowiada łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Zmiany umożliwią sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki. Od 26 czerwca natomiast zwiększyć się mają także limity widzów w kinach i teatrach. Otwarte mają być również dyskoteki. Więcej osób będzie mogło przebywać w hotelach, restauracjach i na siłowniach. Zasady będą obowiązywać do końca wakacji, jednak z możliwością modyfikacji.

Szczepienia nadal pozostają nieobowiązkowe, jednak wprowadzone przez rząd limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Kolejne zmiany obostrzeń już od najbliższej niedzieli, 13 czerwca. Nastąpi otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach, na koncertach. W świątyniach będzie mogło przebywać więcej wiernych.

Liczba zakażeń maleje, a osób zaszczepionych rośnie. To pozwala na kolejne luzowanie obostrzeń. Jednak stale podkreślamy, że pandemia jeszcze się nie skończyła, a koronawirus wciąż jest niebezpieczny. Dlatego wprowadzane zasady mogą być modyfikowane - czytamy na oficjalnej rządowej stronie. - Zachowajmy czujność i bądźmy odpowiedzialni. Zakrywajmy nos i usta w zamkniętych pomieszczeniach, trzymajmy dystans oraz dezynfekujmy ręce. Zarejestruj się na szczepienie przeciw COVID-19 i bądź bezpieczny. To m.in. dzięki szczepieniom możliwe jest łagodzenie obostrzeń - czytamy w rządowym serwisie internetowym. 
Kolejne zmiany mają obowiązywać od 26 czerwca. Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Harmonogram może być jednak korygowany w oparciu o aktualne dane epidemiczne oraz statystyki szczepień. Pozostałe zasady nie ulegają zmianie.

Od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby w pełni zaszczepionej. Pełne szczepienie będzie uznawane 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia - informuje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej.
Co jeszcze się zmieni? W siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach, na targach, konferencjach, wystawach i w salach zabaw obowiązywał będzie nowy, łagodniejszy limit uczestników, czyli 1 osoba na 10 m². W świątyniach będzie mogło przebywać do 75 procent osób, a na dyskotekach maksymalnie 150 osób. Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej pozostaną bez zmian, maksymalna liczba osób to nadal 150. Ta sama zasada dotyczyć będzie zgromadzeń.

Zmienią się zasady w transporcie, którym podróżować będą mogli pasażerowie w 100 procentach obłożenia. Pasażerowie muszą pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa. 75 procent obłożenia dotyczyć będzie wesołych miasteczek, kin, teatrów, hoteli (za wyjątkiem zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia) i restauracji. Z kolei 50 procent obłożenia obowiązywać będzie widownie na obiektach sportowych.