Dzisiaj piątek, dwudziesty szósty dzień lutego i 57. dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Aleksander oraz Mirosław. W kartce z kalendarza swoje miejsce ma Światowy Dzień Pistacji.

Orzeszki pistacjowe to owoce drzew z rodzaju pistacja. Pod względem botanicznym są to pestkowce. Właściwą, jadalną ich częścią jest pestka. Otacza ją zdrewniała i bardzo twarda łupina. U całkowicie dojrzałych orzeszków pistacjowych łupina ta jest pęknięta i rozwarta tak, że widoczna jest pestka, u niecałkowicie dojrzałych jest pełna. Zewnętrzna warstwa odpada po dojrzeniu owoców lub jest usuwana.

Orzeszki pistacjowe są jadalne i zjadane były przez ludzi od bardzo dawna. W Polsce dostępne są głównie importowane, pochodzące od uprawianej pistacji właściwej, jednak inne gatunki pistacji też wytwarzają jadalne pestkowce. Orzeszki pistacji atlantyckiej, wraz z ziarnami zbóż, migdałami, nasionami grochu i wyki znaleziono w grocie w Turcji w wykopaliskach datowanych na 7 tysięcy lat przed naszą erą. W Lakisz znaleziono orzeszki pistacjowe z okresu 3400 – 2500 lat przed naszą erą.

Orzechy pistacjowe zawierają dużo kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, ich znaczą część stanowi kwas oleinowy, którego jest 32 gramy na 100 gram. W orzeszkach znajduje się bardzo dużo aminokwasów, a także znaczne ilości żelaza, cynku, potasu, wapnia, fosforu i magnezu. Orzeszki pistacjowe są słodkie, mają charakterystyczny silny aromat i przyjemny smak. Używane są do bezpośredniego spożycia, oraz jako dodatek do wyrobów cukierniczych. W handlu oprócz zwykłych orzeszków pistacjowych dostępne są jeszcze orzeszki solone i prażone.
[KN]