Dziś wtorek, trzydziesty dzień marca i 89. dzień 2021 roku. Imieniny obchodzą Amadeusz oraz Amelia. W kartce z kalendarza swoje miejsce ma Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej.

Choroba afektywna dwubiegunowa, znana także jako psychoza maniakalno-depresyjna i cyklofrenia to grupa nawracających zaburzeń psychicznych, w przebiegu których występują zespoły depresyjne i maniakalne lub hipomaniakalne, rozdzielone (choć nie zawsze) okresami bez objawów. Stany te mogą zmieniać się z dnia na dzień. Leczenie ogranicza się do stosowania leków łagodzących jej przebieg, jednak całkowite wyleczenie na poziomie obecnej wiedzy medycznej nie jest możliwe.

Rozpoznanie zaburzenia afektywnego dwubiegunowego może być postawione wtedy, gdy u osoby wystąpią przynajmniej dwa epizody afektywne: depresji, hipomanii, manii lub mieszane, i przynajmniej jeden z tych epizodów nie był epizodem depresji. Jeśli wystąpi powtórnie epizod depresji, ale bez wystąpienia manii, hipomanii bądź epizodu mieszanego, wówczas rozpoznaje się zaburzenie afektywne jednobiegunowe, czyli zaburzenie depresyjne nawracające.
[KN]