Na tę informację od połowy marca czekali wszyscy użytkownicy bezpłatnej komunikacji. Pierwszy autobus wrócił na trasę do Chocianowa już dzisiaj. Następna linia pojawi się w poniedziałek, a potem kolejna.

19 marca decyzję o wstrzymaniu Lubińskich Przewozów Pasażerskich podjęli urzędnicy tutejszego ratusza. Dokładnie od soboty, 21 marca nie mogliśmy kursować autobusami linii 111, 121 i 131. Z kolei od poniedziałku 23 marca przestały kursować autobusy na trasie Chocianów - Polkowice linii nr 25 zarządzanej przez Zakład Komunikacji Miejskiej w Polkowicach. Wszystko w związku z rozwijającą się sytuacją epidemiczną na terenie całej Polski.

Od dzisiaj wraca na ulice naszej gminy linia nr 131. Kursowanie tego autobusu na trasie Chocianów - Chocianowiec - Raków - Chocianowiec - Trzebnice - Michałów - Żabice - Ogrodzisko - Górzyca - Krzeczyn Wielki - Lubin nie ulega zmianie. Natomiast od przyszłego tygodnia z nowym rozkładem, przez Jabłonów, jednak bez ostatniego kursu wraca linia nr 25.

- Komunikacja do Polkowic wraca od następnego tygodnia, tj. 8 czerwca - informuje Ewa Kałuzińska, naczelnik wydziału Inwestycji i Drogownictwa w chocianowskim magistracie. - Autobusy pojadą w ograniczonym zakresie, dwa razy w ciągu dnia. Natomiast dotychczasowe linie nr 111 i 121 zostaną połączone i uruchomione w najbliższym możliwym terminie. Zmieni się również ich trasa, pierwszy przystanek w Chocianowie przy ul. Krótkiej O1, dalej Bohaterów Wojska Polskiego/Szprotawska 26, Rotmistrza W. Pileckiego 02, Kolejowa 04, Dworzec PKP, Głogowska/Zaułek Fabryczny 20, Głogowska/Leśna 21, Lubińska cmentarz, Lubińska cegielnia 01, dalej Trzmielów 07, Szklary Dolne 05, Szklary Dolne świetlica 03, Brunów, Lubin /Stary Lubin, I maja, Skłodowskiej SP Nr 1, Al. Niepodległości w Lubinie - dodaje urzędniczka.
Wszystkie linie w kierunku do Polkowic i Lubina będą kursować do końca roku tylko w dni robocze. Połączona linia 121 i 111 będzie rozpoczynać trasę w taki sposób, aby mieszkańcy Chocianowa mogli dojechać na godzinę 6. do pracy do Lubina. Trasa Polkowicka, będzie skorygowana, aby swoim zasięgiem obsługiwała również Jabłonów.

Zostały złagodzone restrykcje dotyczące korzystania z komunikacji zbiorowej. Od dziś w autobusach i pociągach może być zajęta połowa wszystkich miejsc, zarówno stojących, jak i siedzących. Nadal przepisy zakładają, że podróżując komunikacja publiczną musimy zasłaniać usta i nos.
[KN]