Oddana do użytku trasa do Legnicy to tylko początek szerzej zakrojonej wizji. Chocianów pozycjonowany jest jako ważny punkt na kolejowej mapie regionu. Na stacji planowana jest m.in. budowa tzw. mijanki, co wprost przygotowuje infrastrukturę pod otwarcie kolejnego etapu – trasy do Przemkowa, a docelowo także Głogowa. Rozwój transportu szynowego w naszym regionie nie zwalnia tempa, o czym świadczą najnowsze działania na szczeblu ministerialnym.

Przypomnijmy, że powrót pociągów pasażerskich do Chocianowa pod koniec 2022 roku był wydarzeniem bez precedensu, które zamknęło trwający ponad dwadzieścia lat okres wykluczenia komunikacyjnego naszej gminy. Uruchomienie połączeń na linii do Legnicy przywróciło mieszkańcom dogodny dostęp do szkół, rynków pracy czy instytucji kultury w większych ośrodkach miejskich. Sukces tego przedsięwzięcia to efekt doskonałej współpracy lokalnego samorządu, na czele z Burmistrzem Tomaszem Kulczyńskim i zarządu województwa z ówczesnym rządem. Gmina przygotowała także warunki do budowy 18-kilometrowego odcinka torów w kierunku Przemkowa.

Niezwykle ważną rolę w planowaniu i wspieraniu tych inwestycji odgrywa radny sejmiku województwa, Tymoteusz Myrda. Pełniąc w poprzedniej kadencji funkcję Członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, udowodnił swoje ogromne zaangażowanie w rozwój dolnośląskiej infrastruktury i konsekwentnie stawał się motorem napędowym odzyskiwania dla mieszkańców nieczynnych dotąd linii kolejowych. Obecnie kontynuuje on swoją misję lobbowania na rzecz najważniejszych inwestycji. Zaledwie kilka dni temu odbył bardzo ważne spotkanie z wiceministrem infrastruktury, Piotrem Malepszakiem, z którym omawiał kluczowe plany rozwoju kolei dla naszego regionu. Wśród poruszonych tematów znalazła się wizja stworzenia wielkiej pętli Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego, której ważnym ogniwem będzie właśnie Chocianów. O szczegółach spotkania radny poinformował w swoich mediach społecznościowych.

Bardzo dobre spotkanie z ministrem Piotrem Malepszakiem. Rozmawialiśmy o kluczowych inwestycjach kolejowych na Dolnym Śląsku i projektach, które mogą znacząco poprawić transport w naszym regionie. Wśród najważniejszych tematów znalazły się: postępy prac nad przywróceniem ruchu kolejowego na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu, w tym możliwość zagłębienia peronów na poziom -1; współpraca przy rewitalizacji linii kolejowej Bogatynia – Zgorzelec, niezwykle istotnej dla mieszkańców zachodniej części województwa; konieczność rewitalizacji linii kolejowej nr 14 na odcinku Głogów – Żagań i przywrócenia na niej pasażerskiego ruchu kolejowego. To strategiczny fragment przebiegający przez Niegosławice, Gaworzyce i Żukowice do Głogowa, który umożliwi stworzenie dużej pętli Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego: Legnica – Chojnów – Chocianów – Przemków – Niegosławice – Gaworzyce – Żukowice – Głogów – Grębocice – Rudna – Lubin – Legnica; możliwość przejęcia kolejnych nieczynnych linii kolejowych przez Województwo Dolnośląskie z przeznaczeniem na budowę nowych tras rowerowych w ramach Cyklostrady Dolnośląskiej - wyliczył Tymoteusz Myrda. - Dolny Śląsk konsekwentnie stawia na rozwój nowoczesnego i zrównoważonego transportu. Wierzę, że te rozmowy przełożą się na konkretne decyzje oraz realizację tych ważnych dla mieszkańców inwestycji - dodał samorządowiec.
Wcielenie w życie koncepcji dużej pętli, łączącej m.in. Legnicę, Chocianów, Przemków, Polkowice, Głogów oraz Lubin, stanowiłoby olbrzymi bodziec do dalszego rozwoju całej zachodniej części województwa. Dzięki odważnym i przyszłościowym decyzjom zapoczątkowanym w poprzedniej kadencji zarządu województwa, Chocianów znów staje się ważnym węzłem nowoczesnej, ekologicznej i otwartej na potrzeby mieszkańców siatki transportowej Dolnego Śląska.