Najlepsze inicjatywy to wynik działania społeczności wiejskich, rodzin, przyjaciół, znajomych, którzy chcą zmieniać swoje najbliższe otoczenie. Od 24 lat nieprzerwanie Powiat Polkowicki nagradza najciekawsze pomysły, które angażują mieszkańców. Zwycięstwo tym razem przypadło Sołectwu Chocianowiec z Gminy Chocianów. Wysoką lokatę zajął także tutejszy Parchów.

Nagradzane są projekty, które podnoszą estetykę wsi. Mogą to być działania związane z odnowieniem miejsc, które już istnieją albo pomysły realizowane zupełnie od podstaw. Sołectwa co roku dopisują i prześcigają się w ciekawych realizacjach.

Nagrody zostały przyznane za projekty zrealizowane w 2023 roku. Komisja oceniła, że najlepiej o estetykę wsi zadbało sołectwo Chocianowiec z gm. Chocianów, które otrzymało nagrodę finansową w kwocie 4.000,00 zł - przekazali urzędnicy z Powiatu.
W tym roku komisja miała spore trudności, by właściwie ocenić i rozróżnić laureatów, dlatego pula nagród została zwiększona i wynosiła blisko 40.000,00 zł. Jak zawsze nagrody otrzymują wszyscy, bo liczy się sam udział. Pozostali nagrodzeni to Gostyń gminy Gaworzyce (II nagroda), miejscowość Gaworzyce z gmina Gaworzyce oraz Piotrowice z gminy Przemków (ex aequo III miejsce), a także Kłobuczyn z gminy Gaworzyce (V miejsce) oraz Parchów z gminy Chocianów (VI miejsce). Wyróżnienia powędrowały do miejscowości z gminy Radwanice: Łagoszowa Wielkiego, Radwanic, Sieroszowic oraz Kłębanowic.

- Od lat ten konkurs utwierdza mnie w przekonaniu, że nasze lokalne społeczności są kreatywne i gospodarne bo nagrody, które co roku przekazujemy tak naprawdę zostają pomnożone poprzez pracę i wkład wielu osób - skomentował tę edycję konkursu Kamil Ciupak, starosta polkowicki.
Dla zainteresowanych ważna informacja: ogłoszono już kolejną edycję konkursu. Zgłoszenia należy dostarczyć do piątku, 29 marca. Realizacja inicjatyw potrwa natomiast do 15 listopada. Jest to jednocześnie ostateczny termin na zgłoszenie zakończenia realizacji inicjatywy organizatorowi konkursu. Ze szczegółami tegorocznej, jubileuszowej, bo 25. edycji można zapoznać się w Regulaminie dostępnym na stronie powiatu polkowickiego.