Główny Inspektorat Sanitarny przypomina o zasadach bezpieczeństwa, jakie powinny nam towarzyszyć w okresie zimowym. Chodzi o czad, który jest cichym zabójcą ze względu na swoje bezwonne, bezbarwne i bezsmakowe właściwości. Jak się zachowywać, żeby go uniknąć? Na to pytanie odpowiadają pracownicy Referatu Gospodarki Komunalnej tutejszego magistratu.

Jak zauważyli pracownicy referatu GK z chocianowskiego ratusza, kończą się przeglądy gazowe, z których jednym z wniosków jest czyszczenie kominów. Z tej okazji, korzystając z grafiki przygotowanej przez GIS, tłumaczą co robić, aby uniknąć zaczadzenia.

- Nie wolno zaklejać ani zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych, w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację, systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej, jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki - podpowiadają pracownicy GK. - Często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien, nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem, w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej - dodają.
Nie wolno bagatelizować tych informacji, ponieważ już niewielka ilość tlenku węgla występująca w powietrzu jest wchłaniana do krwiobiegu. To powoduje niedotlenienie organizmu, co może prowadzić do śmierci przez uduszenie. Rocznie w Polsce śmierć w taki sposób ponosi około setka osób, a ponad 2 tysiące ulega zaczadzeniu.