Czy jako Gmina powinniśmy zakupić własny sprzęt i sukcesywnie samemu nadrabiać wieloletnie zaniedbania w zakresie inwestycji drogowych zarówno na wsiach, jak i w mieście? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć dziennikarze lokalnej telewizji Chocianow.tv, którzy udali się do gmin Rzeczyca i Poświętne w województwie łódzkim.

W ubiegłym tygodniu Burmistrz Tomasz Kulczyński wraz z urzędnikami i radnymi Arturem Wandyczem i Pawłem Baranem odwiedzili gminy w województwie łódzkim, których włodarze zakupili niezbędne maszyny i sami naprawiają swoje drogi. O swoich sukcesach w zakresie naprawy nawierzchni dróg przed kamerą lokalnej telewizji chocianow.tv opowiedzieli wójtowie gmin Rzeczyca i Poświętne. To właśnie tam odważne decyzje o zakupie własnego sprzętu pozwoliły na duże oszczędności bez straty jakości wykonanych remontów.

- Podejrzałem całą metodę realizacji takich dróg i podjąłem decyzję, żebyśmy poszukali firmy, która nam zbuduje taką maszynę na nasze potrzeby, żebyśmy mogli sami wykonywać te drogi - opowiadał przed kamerą chocianow.tv wójt gminy Rzeczyca, Marek Kaźmierczyk. - Co roku wykonujemy po kilka kilometrów tych utrwaleń, co najważniejsze na drodze się nie kurzy i ta droga nie niszczy się po różnych zjawiskach atmosferycznych - mówił wójt Rzeczycy, Marek Kaźmierczyk.
Czy Gmina Chocianów powinna kupić własny sprzęt do budowy dróg i samodzielnie wykonywać nową nawierzchnię, bez długotrwałych przetargów i uzależniania kosztów i tempa prac od wybranych wykonawców? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi w naszym artykule "Czy można remontować i budować drogi taniej", dzisiaj dowodów dostarczyła lokalna telewizja Chocianow.tv.

- Równa droga, nie ma dziur, więc powierzchniowe utrwalenie to bardzo dobra metoda, szczególnie w małych, ubogich samorządach - opowiedział wójt gminy Poświętne, Michał Franas. - My te drogi budujemy ze środków jakie mamy na bieżące utrzymanie dróg. Oszczędności są bardzo duże. Jako Gmina Poświętne w Powiecie Opoczyńskim wybudowaliśmy tych dróg w przeciągu 7 lat ponad 25 kilometrów. Drogi, których nie udałoby się nam w takiej ilości zmodernizować, a na pewno nie udałoby się pozyskać aż takich pieniędzy w przeciągu jednej kadencji na tyle kilometrów dróg - podkreślił Michał Franas, wójt gminy Poświętne.
Także szefowie obu koalicyjnych klubów radnych w chocianowskiej Radzie Miejskiej nie mają złudzeń. Nawet kosztem zaciągnięcia kredytu warto zaopatrzyć się w taką maszynę. Zapraszamy do obejrzenia reportażu przygotowanego przez chocianow.tv.