Dziś 1 maja, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, potocznie znany jako Święto Pracy. Wielu osobom ten dzień kojarzy się z obowiązkiem uczestniczenia w socjalistycznym pochodzie. W Polsce obchodzone jest od 70 lat, a w niektórych innych krajach Europy Zachodniej już od 130. Swoją genezę bierze jednak z wydarzeń w Ameryce.

Ten dzień wpisał się do kalendarza polskich świąt na dobre. Dzisiaj na życzenia zasługują wszyscy, którzy ciężko pracują, a zwłaszcza ci, których aktualny kryzys dotknął w sposób szczególny. Nadzwyczajnym uszanowaniem powinni cieszyć się zarówno pracownicy służby zdrowia, służb mundurowych, którzy obarczeni zostali nowymi obowiązkami, jak i przedsiębiorcy, których praca ze względów bezpieczeństwa została ograniczona.

"Z tej okazji składamy w imieniu całej redakcji życzenia wytrwałości, zdrowia i sukcesów, które nie tylko w kryzysie, ale codziennie będą przyświecać w Waszym fachu i życiu osobistym"
Pierwszy dzień maja jest wolny od pracy, a w Polsce formalnie stał się ustawowym świętem państwowym dopiero w roku 1950 roku. Słusznie kojarzony jest z socjalistyczną II Międzynarodówką, która zadeklarowała wsparcie dla wcześniejszego, brutalnie stłamszonego strajku w Chicago. Ten dzień to faktyczna pamiątka ustanowienia 8-godzinnego dnia pracy. Obchodzone, również w Chocianowie jest także katolickie święto Józefa Robotnika. Proklamował je papież Pius XII 1 maja 1955 roku.

"Nadzwyczajnym uszanowaniem powinni cieszyć się zarówno pracownicy służby zdrowia, jak i służb mundurowych"
Mnóstwo ciekawostek związanych z genezą tego święta, jego obchodami w Polsce i innymi wydarzeniami na świecie można znaleźć w internecie. Muzeum Historii Polski w opublikowanym już 4 lata temu opracowaniu dr Piotra Osęki, ówczesnego adiunkta w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk przybliża historię 1 maja w PRL.

Z tej okazji składamy w imieniu całej redakcji życzenia wytrwałości, zdrowia i sukcesów, które nie tylko w kryzysie, ale codziennie będą przyświecać w Waszym fachu i życiu osobistym.

[KN]