Właściciele e-dowodów nie potrzebują już czytnika, by móc zalogować się do usług e-administracji lub potwierdzić profil zaufany. Czytnik został zastąpiony przez aplikację "eDO App".

Dotychczas, aby skorzystać z możliwości, jakie daje e-dowód, potrzebny był czytnik. Logując się np. do e-usług trzeba było położyć na nim dokument. Teraz wystarczy telefon, a bezpłatna aplikacja jest do pobrania ze sklepu Google Play oraz z AppStore, zatem mogą z niej korzystać właściciele telefonów z systemem Android oraz iOS.

Oczywiście, aby wykorzystać możliwości, jakie daje aplikacja "eDO" potrzebny jest e-dowód z aktywną warstwą elektroniczną i smartfon z modułem NFC (Near Field Communication, czyli tą samą technologią, która jest wykorzystywana m.in. przy płatnościach zbliżeniowych). Dowody z warstwą elektroniczną, czyli wbudowanym bezstykowym chipem mają osoby, które złożyły wniosek o ten dokument po 4 marca 2019 roku. Dzięki temu mogą komunikować się online z administracją publiczną lub elektroniczne podpisać dokument.

Dzięki aplikacji można założyć i potwierdzić profil zaufany, bez wizyty w punkcie potwierdzającym i bez pośrednictwa bankowości elektronicznej, można też m.in. zalogować się do dowolnej e-usługi dostępnej w serwisach rządowych.
[KN]