Często grzybiarze wybierając się w pojedynkę w nieznany teren, przeceniają swój zmysł orientacji, a cała sytuacja kończy się policyjną akcją poszukiwawczą. Właśnie dlatego stróże prawa apelują o rozsądek, rozwagę, większą wyobraźnię i zabieranie ze sobą naładowanych telefonów komórkowych, latarek oraz elementów odblaskowych, które mogą ułatwić ewentualne poszukiwania.

Od czasu do czasu w mediach pojawiają się informacje o grzybiarzach, którzy zabłądzili w lasach. W większości tego typu przypadków udaje się ich odnaleźć, ale podobnych sytuacji można uniknąć. Obecnie w lasach grzybów nie brakuje, tak samo jak amatorów ich zbierania. W czasie takich wypraw trzeba zadbać o bezpieczeństwo, aby się nie zgubić. O czym warto pamiętać?

- Przed wyjściem do lasu warto powiadomić bliskich o wyprawie i wskazać im najbliższą okolicę, w której będziemy. Do lasu najlepiej wybierać się w towarzystwie - przypomina młodszy aspirant Przemysław Rybikowski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach. - Apelujemy o rozsądek, rozwagę, większą wyobraźnię i zabieranie ze sobą naładowanych telefonów komórkowych, latarek oraz elementów odblaskowych, które mogą ułatwić ewentualne poszukiwania - dodaje policjant.
Warto także pamiętać o innych ważnych kwestiach związanych z wycieczką do lasu. Pojazdy najlepiej zostawić na parkingu leśnym, dobrze zamknąć drzwi i okna, nie zostawiać na widoku wartościowych przedmiotów. Warto też być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego lepiej zabrać ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i odpowiednie obuwie.