W związku z pojawieniem się świetnej informacji o powrocie po dwóch latach nieobecności spowodowanej ograniczeniami pandemicznymi Dni Jagody do Chocianowa postanowiliśmy zapytać dyrektor Regionalnego Centrum Kultury, panią Agatę Wesołowską o szczegóły zbliżającej się imprezy.

REDAKCJA: Jak wyglądają przygotowania do chocianowskich Dni Jagody?

Agata Wesołowska, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury: Przygotowanie tak dużej imprezy wymaga długiego i żmudnego czasu. Każdy kto w życiu organizował poważne wydarzenia kulturalne na taką skalę, na jaką my realizujemy w Chocianowie Dni Jagody od 2019 roku, ten wie, że praktycznie kończąc jedną edycję, od razu zabieramy się za planowanie kolejnej. Tak też było w drugiej połowie 2019 roku, gdy niesieni falą wyśmienitych komentarzy i uznania dla organizatorów za sukces imprezy pod Pałacem, myśleliśmy o tym, jak wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę i jak ciężko będzie to powtórzyć. Niestety kolejne dwa lata, czyli okres obostrzeń epidemicznych, nie pozwoliły wykazać się pracownikom i miłośnikom kultury, ale nareszcie ten trudny czas, mamy nadzieję, jest już za nami i pomysły, które pojawiały się w naszych głowach od pierwszego dnia po Dniach Jagody z 2019 roku wreszcie będziemy mogli wdrożyć w życie ku radości, mamy nadzieję, wszystkich uczestników.
RED: Jak wiele osób jest zaangażowanych w organizację tej imprezy i dlaczego taka data?

Agata Wesołowska: W 2019 roku w organizację Dni Jagody włączonych było mnóstwo osób i podobnie jest w tym roku, korzystamy z naszych doświadczeń, wymieniamy się nimi i liczymy, że także w tym roku przygotujemy równie dobrą imprezę. Decyzja Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego o wyborze nowego miejsca, czyli przeniesienia wydarzenia pod Pałac, a także data ostatniego weekendu czerwca wpisuje się w najlepsze imprezy plenerowe w większości polskich miast i w 2019 roku poszliśmy tą, jak się okazało słuszną drogą, dlatego już po pierwszej imprezie w Parku wiedzieliśmy, że musi to być ostatni weekend czerwca. Jak widać intuicja nas nie zawiodła i wpasowaliśmy się w idealny czas.
RED: Dlaczego to Święto Chocianowa odbywa się właśnie w Parku, a nie np. na stadionie?

Agata Wesołowska: Przede wszystkim dlatego, że we wcześniejszych latach boisko po Dniach Jagody nie było w najlepszym stanie i łatwiej jest miłośnikom piłki nożnej utrzymać dobry stan murawy, kiedy nikt jej nie zadeptuje, niż od nowa naprawiać boisko. Ale myślę, że decyzja Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego o tym, aby przenieść tę imprezę pod Pałac obroniła się sama w 2019 roku i teraz chyba nikt logicznie myślący nie wyobraża sobie powrotu do wcześniejszego rozwiązania, podczas gdy oczywistym wyborem jest lokalizacja zdecydowanie lepsza.
RED: Czy możemy zdradzić już szczegóły tego wydarzenia? Kogo zobaczymy i usłyszymy na scenie? Czy macie zaplanowane już dodatkowe atrakcje i jeśli tak, to jakie?

Agata Wesołowska: Udało nam się zaprosić ciekawe gwiazdy i przygotować dla Państwa coś zupełnie nowego. Szczegółów na razie nie zdradzę, ponieważ mamy konkretny plan na ujawnianie nazw zespołów czy nazwisk gwiazd, które wystąpią. Nie możemy jeszcze zdradzać konkretów, ale tak, jak w ubiegłej edycji ożyje nasz pałac i przeżyjemy niezapomniane emocje z małym dreszczykiem (uśmiech – przyp. red.). Odbędą się imprezy towarzyszące takie jak: bieg dla dorosłych i dzieci, konkursy na potrawy jagodowe i wybory Miss Jagody. Nie zabraknie ciekawych wystawców, czegoś dla fanów motoryzacji, atrakcji dla najmłodszych, strefy relaksu i dobrego cateringu. Słowem każdy znajdzie coś dla siebie. Systematycznie, będziemy ujawniać kolejne gwiazdy i szczegóły kolejnych niespodzianek, jakie dla Państwa przygotowaliśmy w tym roku. Prosimy o cierpliwość, obecnie dopinamy wszystko na ostatni guzik, aby tak jak w 2019 roku ta zabawa zapadła w pamięci jej uczestników. Mogę jedynie zdradzić, że pierwsze gorące newsy ujawnimy jeszcze w maju.
RED: Dziękuję za rozmowę.

Agata Wesołowska: Dziękuję i zapraszam do wspólnej zabawy.