Dziś wtorek, 12 maja. 133. dzień roku. Imieniny obchodzą Joanna, Dominik oraz Pankracy. W kalendarzu świąt nietypowych odnajdujemy dzisiaj Dzień Wiedzy o Fibromialgii, Międzynarodowy Dzień Limeryków, Dzień Syndromu Chronicznego Zmęczenia i Zaburzeń Immunologicznych, Europejski Dzień Walki z Czerniakiem, a także Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek.

Kartka z kalendarza jest kolejną medialną akcją, która cieszy się popularnością wśród mieszkańców naszej gminy. Ta poczytna seria z pewnością zagości na naszym portalu, a kolejne historyczne ciekawostki być może odświeżą pamięć naszych Czytelników, nie tylko w zakresie wydarzeń światowych, europejskich, czy ogólnopolskich, lecz także regionalnych i lokalnych. Dotychczas informowaliśmy o: Dniu bez Śmiecenia, Dniu Pracownika Gospodarki Komunalnej, Dniu Unii Europejskiej, Narodowym Dniu Zwycięstwa, Światowym Dniu Hasła, Europejskim Dniu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Światowym Dniu Higieny Rąk, Międzynarodowym Dniu Strażaka, Dniu Konstytucji 3. Maja, Dniu Flagi, czy Święcie Pracy.


Międzynarodowy Dzień Limeryków
Limeryk to krótki, żartobliwy utwór literacki, często nonsensowny i groteskowy wierszyk, którego nazwa pochodzi od miasta Limerick w Irlandii. Pod względem treści występuje jako rymowana anegdota i właśnie w dniu urodzin Edwarda Leara, który spopularyzował limeryki w połowie XIX wieku obchodzimy Dzień Limeryków. Dlatego jako przykład prezentujemy jeden z popularnych limeryków naszej noblistki Wisławy Szymborskiej p.t. "Lepieje":

Lepiej mieć horyzont wąski,
niż zamawiać tu zakąski.
Lepiej wynieść się z osiedla,
niż tu przełknąć choćby knedla.
Lepszy ku przepaści marsz,
Niż z tych naleśników farsz.
Lepszy piorun na Nosalu,
niż pulpety w tym lokalu.

Europejski Dzień Walki z Czerniakiem
Czerniak jest obecnie najczęściej występującym nowotworem u osób w wieku 24-40 lat. W Polsce rozpoznaje się go zbyt późno, dlatego 1 na 3 pacjentów umiera z powodu tej choroby. Tymczasem wcześnie wykryta daje 97% szans na całkowite wyleczenie. - Kluczowe znaczenie ma regularne badanie skóry przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej i specjalisty dermatologa. W przypadku zachorowania zarówno na czerniaka, jak i na nieczerniakowe nowotwory skóry liczy się szybka diagnoza i włączenie skutecznego leczenia - zaznacza prof. n. med. Irena Walecka.

Czerniak należy do najbardziej agresywnych nowotworów. Rozwija się w melanocytach, komórkach wytwarzających melaninę, czyli barwnik odpowiadający m.in. za kolor skóry. Wiedza o tej chorobie jest coraz większa, ale nadal zbyt znaczna cześć z nas nie bada u lekarza podejrzanych znamion.


Dzień Wiedzy o Fibromialgii
Fibromialgia to zespół chorobowy charakteryzujący się ogólnym bólem układu ruchu w różnych punktach, rozmieszczonych symetrycznie (med. punkty spustowe), wrażliwych na ucisk. Towarzyszy mu uczucie przewlekłego zmęczenia, wrażenie sztywności oraz sen powodujący wrażenie dalszego zmęczenia. Źródła i przyczyny są trudne do zdiagnozowania, a objawy potrafią utrzymywać się pomimo leczenia.

Termin ten został po raz pierwszy użyty w medycynie w 1976 roku, jednak dopiero 14 lat później Amerykańskie Kolegium Reumatologiczne ustaliło kryteria klasyfikujące dla tej jednostki chorobowej. Ten dzień ma na celu uświadomienie, jak przebiega i czym się charakteryzuje ta paskudna choroba.


Dzień Syndromu Chronicznego Zmęczenia i Zaburzeń Immunologicznych
Pomysłodawcą tego święta jest Tom Hennessy. Był on założycielem fundacji, która obalała mity i stereotypy na temat przewlekłych chorób immunologicznych i neurologicznych. Święto obchodzone jest oficjalnie od 1993 roku, a nierzadko przypisuje się je także pielęgniarkom, również nie bez powodu. Dzień upamiętnia bowiem, w tym roku dwusetną, rocznicę urodzin twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa Florence Nightingale, u której rozpoznano to schorzenie. Była angielską pielęgniarką, statystyk, działaczką społeczną i publicystką, zwana „Damą z lampą”.


Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek
To właśnie im poświęcamy szczególną uwagę w czasach trwającej w Polsce i na świecie epidemii wirusa SARS-CoV-2 wywołującej COVID-19. Ich święto obchodzone jest rokrocznie 12-ego maja, a ustanowione zostało przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek już w roku 1973 na Kongresie w Meksyku. W obchodach bierze udział WHO. W Polsce święto obchodzone jest, jako Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.

Z tej okazji wszystkim pielęgniarkom i położnym życzymy szczególnie ogromu zdrowia i wytrwałości, sił i braku zmęczenia, troski oraz opieki, a także zrozumienia i empatii, której często brakuje bliskim osób objętych opieką szpitalną. Niech wyrozumiałość wobec trudów Waszej pracy zawsze przeważa ogromowi Waszych obowiązków.
[KN]