Jest poniedziałek, piętnasty dzień czerwca i 167. dzień roku. Imieniny obchodzą Jolanta oraz Wit. Dzisiaj na szczególną uwagę zasługują wiatr, psy i osoby starsze. Dlaczego?

Dzień Wiatru

Z jednej strony to żywioł, jak każdy, czyli jest niszczycielski, ale z drugiej przynosi ludziom wiele korzyści. W Światowy Dzień Wiatru koncentrujemy się przede wszystkim na temacie energii wiatrowej, jej potencjale, globalnym rozwoju i możliwościach zastępowania nieodnawialnych źródeł energii.

Każdy ma swoje prawa

Także osoby starsze. Osoby starsze często padają ofiarą drobnych cwaniaczków, są wykorzystywane i poniżane. A przecież kiedyś to oni opiekowali się naszymi rówieśnikami. Każdemu należy okazać wdzięczność za trud i pracę, niemniej starszym należy się także spokój i odpoczynek, a nie złość. Nie tylko w Światowy Dzień Praw Osób Starszych! Często na naszym portalu wspominamy zdarzenia, które nie godzą z dbałością o tych, którzy wcześniej dbali o nas. Uwypuklamy potrzeby naszych dziadków, starszych sąsiadów i wszystkich, którym należy się szacunek za przeżyte lata, dlatego bądźmy czujni i jeśli spostrzeżemy, że możemy pomóc - nie wstydźmy się naszej dobroci.

Psia terapia lepsza niż...

Terapia z udziałem psa, dogoterapia, kynoterapia to metoda wzmacniająca efektywność rehabilitacji, w której motywacją jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę. Terapia tego rodzaju jest jedną z dziedzin zooterapii. Terapia z udziałem psa jest stosowana w Polsce od 1987, w 2004 powołano Polski Związek Dogoterapii, a od 2007 w dniu 15 czerwca obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dogoterapii. W Polsce brak jest jeszcze uregulowań prawnych, które porządkowałyby i precyzowały wymagania, jakie spełniać powinni terapeuci oraz psy terapeutyczne. Terapią zajmują się osoby fizyczne, najczęściej są to miłośnicy psów posiadający wykształcenie pedagogiczne oraz fundacje posiadające różniące się między sobą wymagania i procedury pracy.

Tematem uporządkowania, standaryzacji i doprowadzenia do uznania terapii z udziałem psa za zawód zajęło się powołane w 2006 Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne. Efektem jego działań jest system wymogów obejmujący: kanony kynoterapii, Kodeks etyki kynoterapeuty, wzory dokumentacji, system egzaminowania psów terapeutycznych w 3 klasach: K-A (adept), K-I (klasa pierwsza) i K-II (klasa druga), polska terminologia oraz wpisanie do klasyfikacji zawodów i specjalności w grupie dużej "średni personel do spraw zdrowia", grupa elementarna 3230 - praktykujący niekonwencjonalne lub komplementarne metody terapii zawodu kynoterapeuty (dogoterapeuty) z kodem 323007.
[KN]