Dziś piątek, 15 maja. 136. dzień roku. Imieniny obchodzą Zofia, Izydor oraz Nadzieja. W kalendarzu świąt odnajdujemy dzisiaj wiele nietypowych, jak Święto Polskiej Muzyki i Plastyki, Dzień Niezapominajki, Międzynarodowy Dzień Pończoch Nylonowych, Światowy Dzień Kangurowania, Patronalne Święto Rolników i Międzynarodowy Dzień Rodzin.


Święto Polskiej Muzyki i Plastyki

Święto ma na celu promowanie polskiej sztuki. Muzyka i plastyka towarzyszą człowiekowi od dawna zarówno w pracy, jak i zabawie, od najmłodszych lat do późnej starości. W czasach prehistorycznych grano na muszlach i piszczałkach wykonanych z kości. Muzyka towarzyszyła tańcom i ceremoniom religijnym. Podobnie było z plastyką. Liczne malowidła powstawały na ścianach jaskiń. Możemy je oglądać do dziś. Zachwycając się zagranicznymi piosenkami albo obrazami, nie można przy tym zapominać, że nasza kultura także jest wartościowa i ma wiele uroku.

Dzień Niezapominajki

Jest to święto polskiej przyrody, ma na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu różnorodności biologicznej Polski, jednak ma także ukryty przekaz: zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Pomysłodawcą tego święta był redaktor radiowej Jedynki Andrzej Zalewski, a po raz pierwszy obchodzono je w 2002 roku.

Międzynarodowy Dzień Pończoch Nylonowych

80 lat temu w USA pojawił się nowy produkt - pończochy nylonowe Fully Fashioned. Tamten dzień nazwano "Nylon Day", a w ciągu pierwszych 4 dni sprzedano ponad 4 miliony par, kobiety na całym świecie oszalały na ich punkcie. był to początek kariery zmysłowej bielizny na całym świecie.

Światowy Dzień Kangurowania

Kangurowanie to metoda opieki nad noworodkiem, polegająca na bezpośrednim kontakcie ciała noworodka z ciałem matki zgodnie z zasadą "skóra do skóry", W ramach Dnia Kangurowania na całym świecie promowana jest metoda wymyślona przez Kolumbijczyka Edgara Reya Sanabria, sformułowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 2003 roku. Noworodek utrzymywany jest w pozycji pionowej lub półpionowej na klatce piersiowej matki w okolicy jej piersi, przylegając częścią swojego ciała do skóry matki i przebywając pod jej ubraniem. Dla zapobiegania przed utratą ciepła noworodek może mieć założoną czapeczkę oraz pieluchę.

Patronalne Święto Rolników

Rolnicy w tym dniu wspominają swojego patrona pochodzącego z Hiszpanii świętego Izydora Oracza. Patronuje on również osobom ciężko pracującym, jest orędownikiem w czasie suszy, opiekunem zwierząt domowych oraz patronem osób opiekujących się zwierzętami. Jest także patronem Madrytu, z którego pochodził. Rolnicy to ciężki zawód polegający na uprawie ziemi. Rozpoznaje się związane z rolnictwem takie tytuły zawodowe jak: chmielarz, łąkarz, producent kwalifikowanych nasion rolniczych, rolnik produkcji roślinnej i zwierzęcej, upraw mieszanych oraz upraw polowych.

Międzynarodowy Dzień Rodzin

Ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 września 1993 roku święto obchodzimy 15 maja. Ma na celu pogłębienie świadomości społeczeństwa, rządów na temat znaczenia rodziny i jej problemów we współczesnym świecie, dlatego z tej okazji Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało na tę okazję Debaty o polityce rodzinnej "Studio Rodzina".
Jakie programy rodzinne realizowane są w Polsce i jakie są ich efekty , jak nasza polityka wobec rodzin wypada na tle Europy, jaki jest obraz współczesnej rodziny. Na te pytania w piątek odpowiedzą eksperci zaproszeni do Studio Rodzina, wydarzenia organizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przy okazji Międzynarodowego Dnia Rodzin.

- Zadbaliśmy o to, aby podczas programu Studia Rodzina nie zabrakło również tematów bieżących, dlatego poruszymy kwestie życia codziennego współczesnych rodzin oraz porozmawiamy o tym, jak wygląda ich życie w czasie epidemii koronawirusa - podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. 

Kim będą uczestnicy i prowadzący program?

Tegoroczne wydarzenie w wyjątkowej dla wszystkich sytuacji organizujemy przez internet. - Rodzina jest dla naszego resortu najważniejszym obszarem działań, dlatego tym bardziej podczas panującej epidemii chcemy rozmawiać o tym, w jakiej są kondycji, jakimi narzędziami możemy ją wspierać - mówi minister Maląg. Poza przedstawicielami resortu rodziny, pracy i polityki społecznej uczestnikami paneli tematycznych będą członkowie Rady Rodziny oraz eksperci. Natomiast w części o charakterze life stylowym zakłada się również udział samych rodzin. 

Wsparcie rządowe dla rodziców i dzieci

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej od 2015 roku wprowadza kolejne programy w celu polepszenia sytuacji polskich rodzin. Najważniejszym z nich jest program Rodzina 500+, który funkcjonuje od kwietnia 2016 roku. Z tytułu 500 plus do rodzin trafiło już 108 mld złotych. - Patrzymy przyszłościowo na politykę rodzinną, dlatego tworzymy strategię demograficzną, której celem jest zwiększenie dzietności i promocja tradycyjnej rodziny - zaznacza wiceminister rodziny Barbara Socha, powołana w ubiegłym roku na stanowisko pełnomocnika rządu ds . polityki demograficznej. W 2019 roku Marlena Maląg zdecydowała o utworzeniu Rady Rodziny, będącej organem doradczym minister rodziny. W jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele ośrodków naukowych, fundacji i stowarzyszeń.

Studio Rodzina dostępne dla wszystkich

Studio Rodzina rozpocznie się w piątek, 15 maja o godz. 11:30. Partnerem wydarzenia jest Telewizja Polska, a transmisje z debat będzie można oglądać też na kanałach Ministerstwa Rodziny w mediach społecznościowych.
[KN]