Dziś wtorek, 19 maja. 140. dzień roku. Imieniny obchodzą Iwona, Mikołaj oraz Iwo. W kalendarzu świąt dzisiaj znalazły się Dzień Dobrych Uczynków, Ogólnopolski Dzień Bliźniąt oraz Dzień Mycia Samochodów, my jednak szczególną uwagę chocianowian zwracamy na datowany między 13 a 19 maja dokument pergaminowy księcia Wacława I.


Dzień dobrych uczynków

W ostatnich miesiącach przekonaliśmy się, jak dobre uczynki są potrzebne i jak wielu z nas na nie stać. W dobie epidemii chocianowianie niejednokrotnie udowodnili, że potrafią pomagać: kibice, samorządowcy, radni, urzędnicy i osoby prywatne. Chocianowianie pomagali jednak już przed epidemią czego najlepszym przykładem była nie tylko młodzież szkolna, ale także anonimowi darczyńcy. Warto przy tym zawsze pamiętać, aby pomagać tak, żeby nie szkodzić. Dzięki Wam serce rośnie, dziękujemy!


Ogólnopolski dzień bliźniąt

Bliźnięta to trzeci znak astrologiczny. Przypisuje się go osobom urodzonym, gdy Słońce było w tym znaku astrologicznym, co wypada najczęściej między 20-21 maja a 20-21 czerwca. Bliźnięta jednak znacznie częściej kojarzą się z dwojaczkami, rodzeństwem. Te z kolei dzielą się najczęściej na trzy kategorie: bliźnięta jednojajowe (pot. naturalne klony), bliźnięta dwujajowe (najpopularniejsze) oraz bliźnięta syjamskie (czyli zrośnięte). Wszystkim bliźniętom z okazji ich święta życzymy braterstwa, jedności i zrozumienia.


Dzień czystego auta

Rozdział III Kodeksu Drogowego jasno reguluje w jaki sposób powinien być utrzymany pojazd, którym przemieszczamy się po drogach. To jednak nie przepis, a zdrowy rozsądek powinien decydować o utrzymaniu czystości naszego środka lokomocji. Dzięki temu poprawiamy naszą widoczność i widzialność na drodze. Dbajmy o to, bo to często decyduje o naszym bezpieczeństwie.


Nadanie dóbr w Coczenow i Tirsebnicz

Pergaminowy dokument wydany w okresie między 13 a 19 maja 1352 roku przez księcia Wacława I dotyczył nadania dóbr w Coczenow (Chocianowie) oraz Tirsebnicz (Trzebnice) Heylmanowi von Bran za jego wierną służbę. Obecnie dokument znajduje się w Archiwum Państwowym w Legnicy. Więcej ciekawostek historycznych odnajdujemy na stronach http://www.cosanow.pl/.
[KN]