Jest sobota, dwudziesty drugi dzień sierpnia i 235. dzień roku. Imieniny obchodzą Cezary oraz Maria. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce ma Światowy Dzień Mleka Roślinnego, Dzień Pracownika Ochrony, a także Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Wyznanie.

Światowy Dzień Mleka Roślinnego

Jako produkt żywnościowy dla człowieka najczęstsze zastosowanie ma mleko krowie, jednak są także inne produkty przypominające mleko odzwierzęce, choć niekoniecznie o przeznaczeniu konsumpcyjnym. Wśród nich np. mleko sojowe, ryżowe czy kauczukowe (lateks). Mleko sojowe to tradycyjny chiński napój otrzymywany poprzez namaczanie w wodzie nasion soi, popularny szczególnie na południu Chin i w kuchni kantońskiej. Z Chin napój sojowy trafił także do innych krajów Dalekiego Wschodu. Mleko ryżowe to napój na bazie zboża, przeważnie robione z brązowego ryżu, w przepisach domowych słodzone cukrem lub syropem z agawy, w nowoczesnych, oraz tradycyjnych (np. japońskich), komercyjnych wersjach bez dodatku cukru. W porównaniu z mlekiem krowim, zawiera więcej węglowodanów, ale nie zawiera znaczących ilości wapnia i białka, a cholesterolu oraz laktozy – w ogóle. Komercyjne marki mleka ryżowego często są wzbogacane w witaminy i sole mineralne, włącznie z wapniem, witaminą B12, witaminą B3, i żelazem.

Dzień Pracownika Ochrony

To święto obchodzimy nadal nieoficjalnie, a wzięło się stąd, że tego dnia w 1997 roku, została wprowadzona w życie ustawa, regulująca prawnie pracę ochroniarzy. Pomimo wielu stereotypów na temat tego zawodu licencjonowany pracownik ochrony powinien być szybki, sprytny, inteligentny, gdyż egzamin na licencję ochroniarza, jest bardzo wymagający. Trwa tydzień, odbywa się na komendzie policji, przed powołaną komisją. Kandydat musi wykazać się ze znajomości prawa i przepisów, umiejętnością technik obezwładniania, strzelania i wiedzy na temat broni. Osoba, która zda egzamin, może ubiegać się o pracę jako konwojent wartości pieniężnych, towarów, materiałów niebezpiecznych, osobisty ochroniarz, ochroniarz imprez masowych i wiele innych. W Polsce jest więcej pracowników ochrony, niż wszystkich policjantów i żołnierzy zawodowych.

Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze Względu na Religię lub Wyznanie

Każdego roku na całym świecie rośnie agresja wobec wyznawców danej religii. Obecnie największą prześladowaną na tle religijnym grupą są chrześcijanie. Szacuje się, że co kilka minut ginie jeden chrześcijanin. Ten dzień został ustanowiony w 28 maja ubiegłego roku przez ONZ, a inicjatorem podjęcia prac w tej sprawie była Polska. Jak twierdzi Ks. dr Mariusz Boguszewski z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie problem nasila się m.in. na Bliskim Wschodzie: "Mówimy o dzisiejszej Syrii, Dolinie Niniwy. Drugim obszarem jest północna Afryka, czyli dzisiejsza Nigeria czy Republika Środkowej Afryki. Trzeci krąg kulturowy to Pakistan, Chiny czy też te kraje, które związane są z Azją, gdzie bardzo często prawo szariatu, prawo o bluźnierstwie jest wykorzystywane przeciwko chrześcijanom".
[KN]