Jest sobota, dwudziesty dziewiąty dzień sierpnia i 242. dzień roku. Imieniny obchodzą Sabina, Andrzej i Jan Chrzciciel. Dzisiaj w kartce z kalendarza swoje miejsce mają Dzień Spieczonego Bliźniaka, Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu wobec Prób Jądrowych oraz Wspomnienie męczeńskiej śmierci Jana Chrzciciela.

Spieczone Bliźniaki w Czarnkowie


Wielki, coroczny zjazd bliźniąt, trojaczków i czworaczków z całej Polski i zza granicy odbywa się na zakończenie wakacji już od 1998 roku. Niestety w związku z obostrzeniami sanitarnymi tym razem impreza została odwołana, organizatorzy mają jednak nadzieję, że już w 2021 roku uda się ponownie zorganizować tę wielką imprezę dla bliźniaków. Podczas planowania pierwszego wydarzenia organizatorzy wymyślili, że będzie to zjazd bliźniąt, podczas którego odbędzie się opiekanie w ognisku wielkopolskiej "pyry" (ziemniaka). Właśnie stąd wziął się "spieczony bliźniak". Inni też wiążą tę nazwę, z tym, że mali i duzi bliźniacy przyjeżdżający na imprezę organizowaną pod koniec lata, mają na sobie piękną, wakacyjną opaleniznę. Podczas każdego zjazdu jest organizowana parada uliczna pod hasłem "Bliźniaki przyszłością narodu", a podczas obchodów odbywa się też konkurs "Jak dwie krople wody", wyłaniający najpodobniejsze, bliźniacze rodzeństwo. Drugą atrakcją jest kwiz "Co dwie głowy to nie jedna".

Międzynarodowy Dzień Sprzeciwu wobec Prób Jądrowych

Dzień Sprzeciwu wobec Prób Jądrowych ustanowiony został podczas 64 sesji ONZ 30 października 2009 roku, a na dzień jego obchodów wyznaczono 29 sierpnia. Wybór daty nie jest oczywiście przypadkowy, 29 sierpnia to rocznica zamknięcia największego na świeci poligonu nuklearnego, który znajdował się w Semipałatyńsku w Kazachstanie (zamknięty został w 1991 roku rozporządzeniem prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa). Celem tego święta jest edukacja na temat skutków wybuchów, testów oraz awarii jądrowych, a także zwrócenie uwagi świata na konieczność wprowadzenia całkowitego zakazu testowania i używania broni jądrowej, co pozwoliłoby zwiększyć światowe bezpieczeństwo.

Obecnie, według oficjalnych informacji, na świecie istnieje ponad 16 000 głowic jądrowych. Znajdują się one w posiadaniu dziewięciu krajów. Większość z nich to broń należąca do Rosji (8000 głowic) oraz USA (7315 głowic), cześć z nich znajduje się w stałej gotowości do użycia. Pozostałe kraje posiadające znacznie mniejszą liczbę głowic to: Francja (300), Chiny (250), Wielka Brytania (225), Pakistan (100-120), Indie (90-110), Izrael (Izrael prowadzi niejednoznaczną politykę informacyjną w sprawie posiadanego arsenału nuklearnego, raz potwierdza, raz zaprzecza jego istnieniu, szacuje się, że jest w posiadaniu około 80 głowic), oraz Korea Północna (mniej niż 10). Większość z tych głowic jest znacznie potężniejsza niż te zrzucone w 1945 r. na Hiroszimę i Nagasaki.

Wspomnienie męczeńskiej śmierci Jana Chrzciciela

Jan Chrzciciel był jedynym synem kapłana Zachariasza i Elżbiety, krewnej Najświętszej Maryi Panny. Jego cudowne narodzenie i posłannictwo zwiastował Anioł Gabriel Zachariaszowi, kiedy ten sprawował w świątyni swe funkcje kapłańskie. Jan urodził się sześć miesięcy przed narodzeniem Chrystusa. Bardzo wcześnie, może już w dzieciństwie, Jan udał się na pustynię. W piętnastym roku panowania cesarza Tyberiusza rozpoczął swą misję poprzednika i zwiastuna Zbawiciela. Czynił to na pustkowiu, nad Jordanem, w Betanii, później w Ainon niedaleko Salim. Zjawienie się Jana i jego wystąpienia odbijały się szerokim echem po Palestynie i okolicznych krajach. Sprawiła to wiadomość, że oczekiwany Zbawiciel już pojawił się na ziemi. Jan prowadził pokutniczy i pustelniczy tryb życia. Chrzcił wodą ciągnące do niego tłumy. Ochrzcił również Jezusa.

Zainteresował się nim także władca Galilei, Herod II Antypas. Być może sam Jan udał się do niego, by rzucić mu w oczy: "Nie wolno ci mieć żony twego brata". Rozgniewany władca nakazał go aresztować i osadzić w twierdzy Macheront. W czasie uczty urodzinowej pijany król pod przysięgą zobowiązał się dać córce Herodiady, Salome, wszystko, o cokolwiek poprosi. Ta po naradzie z matką zażądała głowy Jana Chrzciciela. Zginął on ścięty mieczem. Był ostatnim prorokiem Starego Testamentu. Jan Chrzciciel jest jedynym świętym, którego Kościół czci w ciągu roku dwukrotnie: 24 czerwca - w uroczystość jego narodzenia, i 29 sierpnia - we wspomnienie jego męczeńskiej śmierci.
[KN]