Dziś czwartek, 30 lipca. Jest to także 212. dzień roku, a imieniny obchodzą Julita, Ludmiła oraz Piotr. W menu świąt nietypowych swoje miejsce odnajduje dzisiaj sernik, a także przyjaźń.

Międzynarodowy Dzień Sernika

Sernik to rodzaj ciasta deserowego, którego głównym składnikiem jest twaróg. Pozostałe składniki to jajka, masło lub śmietanka, cukier i dodatki smakowe. Sernik można upiec na spodzie lub bez spodu, może nim być kruchy spód lub zrobiony z gotowych pokruszonych ciasteczek. Oprócz zmielonego twarogu możemy upiec sernik również z gotowych zmielonych serów, z cream cheese, Philadelphii, ricotty, mascarpone, dodając je w różnych proporcjach. Sernik może być pieczony lub robiony na zimno, zagęszczony żelatyną lub agar-agarem. Sernik podawano już starożytnym olimpijskim atletom. Dziś ten słodki deser cieszy się popularnością pod każdą szerokością geograficzną. Do Polski sernik sprowadził król Jan III Sobieski.

Międzynarodowy Dzień Przyjaźni

Święto obchodzone jest zwykle 30 lipca lub w pierwszą niedzielę sierpnia. Historia obchodów sięga lat 30. ubiegłego wieku, kiedy firmy sprzedające kartki okolicznościowe w USA zaczęły promować Dzień Przyjaźni, jednak święto to wówczas nie przyjęło się. Znacznie większy wydźwięk miała za to inicjatywa uczczenia przyjaźni w Ameryce Południowej, gdzie pomysł zrodził się dopiero w 1958 roku. Minęło jednak wiele lat, zanim w 2011 roku ONZ oficjalnie ustanowiło 30 lipca Międzynarodowym Dniem Przyjaźni.

Dzięki Internetowi święto powoli wykracza poza granice Ameryki Południowej i staje się bardziej popularne w innych rejonach świata. Pojęcie przyjaźni istnieje tak długo jak relacje między ludźmi. Jest pojęciem uniwersalnym, aczkolwiek w różnych kulturach objawiać się może nieco inaczej. Co więcej, badania w USA pokazują, że w ostatnich latach nastąpił niepokojący spadek w ilości i jakości stosunków przyjacielskich. Jedną z przyczyn obecnego stanu rzeczy może być rozwój techniki, a co za tym idzie wszechobecna komunikacja online i coraz rzadsze spotkania "w realu". Innym czynnikiem może być zwiększona mobilność społeczeństwa. Częściej przemieszczający się ludzie nie mają okazji, by zbudować trwałe więzi na dłużej. Tym bardziej warto pielęgnować to, co łączy nas z najbliższymi, nie tylko w Dzień Przyjaźni, ale przez cały rok i przez całe życie.
[KN]