Dziś sobota, szósty dzień czerwca i 158. dzień roku. Imieniny obchodzą Norbert, Paulina oraz Aleksander. W dzisiejszym kalendarzu świąt nietypowych odnajdujemy Dzień Jojo, Dzień Slayera, Święto Wojsk Chemicznych oraz Dzień Języka Rosyjskiego.

Dzień Jojo

Jojo to rodzaj zabawki w postaci ciężarka-szpulki zawieszonego na sznurku. Ciężarek, opuszczony na sznurku trzymanym za nieumocowany koniec, rozwija go wpadając w ruch obrotowy. Po pełnym rozwinięciu sznurka ciężarek zachowuje moment pędu ruchu obrotowego i nawijając sznurek wędruje w górę. Istnieje wiele teorii o pochodzeniu jojo, lecz prawdopodobnie wywodzi się ono z Chin. Poprzez włożenie palca w pętelkę ze sznurka i dokładne zawinięcie sznurka na osi przygotujemy się do zabawy. Po tym wystarczy już puścić jojo i w odpowiednim momencie delikatnie szarpnąć do góry. Obecnie zabawka zmieniła formę. Posiada kulkowe łożysko, które powoduje, iż po opuszczeniu jojo na koniec sznurka, zaczyna się ono kręcić w miejscu. To umożliwia wykonywanie różnego rodzaju sztuczek. Corocznie odbywają się polskie mistrzostwa jojo, zawody dzielą się na 6 kategorii.

Dzień Slayera

Ta amerykańska grupa muzyczna wykonująca thrash metal powstała w 1981 roku w Huntington Park na przedmieściach Los Angeles. Zakończyła działalność muzyczną w 2019 roku. Zespół powstał z inicjatywy Kerry’ego Kinga. Ten gitarzysta zaprosił do współpracy innego gitarzystę, Jeffa Hannemana. Dołączyli do nich pochodzący z Kuby perkusista Dave Lombardo oraz chilijski basista i wokalista Tom Araya. Od samego początku mieli swój własny styl oparty na intensywnych partiach gitar z partiami solowymi wykonywanymi przy użyciu tremola oraz charakterystycznym śpiewie wokalisty zespołu. Slayer, wraz z grupami Metallica, Anthrax i Megadeth zaliczany jest do tzw. „Wielkiej Czwórki” thrash metalu, wywierając wpływ i inspiracje dla przyszłych wykonawców nurtu.

Święto Wojsk Chemicznych

Wojska chemiczne to jeden z rodzajów wojsk, przeznaczony do wykonywania specjalistycznych zadań podczas prowadzenia działań bojowych (wojny) jak i w różnych sytuacjach kryzysowych, np. podczas katastrof. Wśród zadań wojsk chemicznych w warunkach bojowych znajdują się określanie skutków użycia broni masowego rażenia i warunków meteorologicznych w przyziemnej warstwie atmosfery, monitorowanie rozprzestrzeniania się skażeń, prowadzenie zabiegów sanitarnych żołnierzy, odkażenie ich umundurowania, oporządzenia oraz indywidualnych środków ochrony przed skażeniami, sprzętu bojowego, odcinków dróg, powierzchni terenu i obiektów infrastruktury, stawiania zasłon dymnych oraz rażenie przeciwnika miotaczami ognia i wywoływanie pożarów w środowisku.

Wśród zadań wykonywanych przez wojska chemiczne w sytuacjach kryzysowych zalicza się uczestnictwo w monitoringu zmian zachodzących w sytuacji chemicznej i radiologicznej w określonym obszarze (okręgu, regionu, kraju), utrzymywanie w gotowości do użycia i wydzielanie do akcji ratowniczej, chemicznych i radiacyjnych zespołów awaryjnych (ChRZA), wykonywanie zadań wynikających z umów międzynarodowych, a także współdziałanie z jednostkami ratowniczymi w usuwaniu skutków awarii chemicznych, wypadków radiacyjnych, zagrożeń epidemiologicznych (np. po powodziach).

Dzień Języka Rosyjskiego

Obchodzone dziś święto nie przez przypadek znalazło się w kalendarzu właśnie 6 czerwca. UNESCO podjęło decyzję, aby tym samym uczcić dzień urodzin współczesnego twórcę literatury języka rosyjskiego, Aleksandra Puszkina. Właściwie Aleksandr Siergiejewicz Puszkin to rosyjski pisarz i najwybitniejszy, obok Michaiła Lermontowa, przedstawiciel rosyjskiego romantyzmu. Klasyk literatury rosyjskiej i światowej oraz reformator rosyjskiego języka literackiego, a także młodszy szambelan cesarza Mikołaja I Romanowa.

Twórczość Puszkina była wielokrotnie tłumaczona na język polski, m.in. przez: Adama Mickiewicza, Juliana Tuwima, Jana Brzechwę, Mieczysława Jastruna, Adama Ważyka czy Seweryna Pollaka. Zostanie po nim, oprócz wielu dzieł, także nazwa rosyjskiej miejscowości Puszkin (administracyjnie część Sankt Petersburga), a także jego imię nosi muzeum sztuki w Moskwie będące drugą co do wielkości po Ermitażu rosyjską kolekcją sztuki. Radziecki pisarz Leonid Grossman napisał w 1929 roku powieść "Zapiski d’Archiaca", opowiadającą historię ostatnich dni Puszkina z perspektywy sekundanta jego przeciwnika i sugerującą, że "Puszkin zginął, gdyż był liberałem", źle widzianym w monarchii cesarza Mikołaja I. Po wojnie książkę wydano w Polsce pod tytułem "Śmierć poety".
[KN]