"Mamy kolejne 17 osób w powiecie, które otrzymały pozytywny wynik testu. Tym razem jednak rozproszenie występowania jest większe. Nowe przypadki odnotowano w 4 gminach" - tymi słowami zaczyna się dzisiejsza informacja przekazana z PSSE w Polkowicach. Sprawdzamy gdzie dokładnie pojawiły się kolejne przypadki zachorowań.

Osoby z pozytywnym wynikiem na koronawirusa pochodzą z gmin: Polkowice (8 przypadków zarażenia), Chocianów (5 przypadków zarażenia), Przemków (3 przypadki) i z Radwanice (1 osoba). W samym Chocianowie na kwarantannie jest już blisko 100 osób. Więcej tylko w Polkowicach (195) i w Przemkowie (117). Łącznie odizolowanych osób z podejrzeniem zarażenia lub po kontakcie z osobami zarażonymi w Powiecie Polkowickim jest 449 osób.

- Nasza poniedziałkowa decyzja o przejściu Urzędu Miasta i Gminy Chocianów w tryb pracy wewnętrznej okazała się słuszna. Mamy bowiem kolejny zdiagnozowany przypadek zarażenia urzędnika w wyniku czego kolejne osoby będą też na kwarantannie. Aby chronić mieszkańców przed rozprzestrzenianiem się wirusa postanowiliśmy, że należy podjąć taką decyzję - mówi Krystian Wan z chocianowskiego magistratu. - Chcemy uniknąć sytuacji, w której urząd będzie całkowicie zamknięty, bo wtedy mieszkańcy nie załatwią żadnej sprawy, nie wyrobią dowodu osobistego, nie dostaną odpisu aktu zgonu, nie zarejestrują narodzin dziecka - wymienia Krystian Wan.
W Polsce są już przypadki całkowitego zamknięcia urzędów. Wśród nich Urzędy Miejskie w Brzostku (powiat dębicki), w Żarowie (powiat świdnicki) i w Niemodlinie (powiat opolski). W tamtych miastach mieszkańcy do końca tego tygodnia mogą załatwiać sprawy wyłącznie telefonicznie lub drogą mailową. W Chocianowie urzędnicy, którzy nie są na kwarantannie pracują normalnie, dlatego załatwienie większości spraw jest możliwe, jednak w zgodzie ze wszystkimi zasadami bezpieczeństwa epidemiologicznego. Wnioski przyjmowane są do skrzynki ustawionej przed wejściem do urzędu, a sprawy bieżące są załatwiane telefonicznie. W pilnych przypadkach urzędnicy przyjmują interesantów po uprzednim umówieniu telefonicznym.

Aktualnie liczba osób zakażonych koronawirusem w województwie dolnośląskim wynosi 5896. Nowe przypadki pochodzą z Wrocławia, Legnicy i Wałbrzycha oraz powiatów: bolesławieckiego, głogowskiego, górowskiego, jaworskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, milickiego, oleśnickiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wrocławskiego, ząbkowickiego, zgorzeleckiego i złotoryjskiego.
[KN]