Na wczorajszej wspólnej konferencji prasowej Premiera RP Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego usłyszeliśmy o nowych obostrzeniach. Od jutra cała Polska znalazła się w strefie żółtej. Co to oznacza dla mieszkańców Chocianowa?

Zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej, czyli w sklepie, autobusie, ale także na ulicy będzie od jutra obowiązkowe w całym kraju. Zwolnione z tego obowiązku zostały jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność. Od jutra w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie będzie można udostępniać miejsc do tańczenia, a od 17 października na imprezach okolicznościowych obowiązywać będzie limit 75 osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywać się będą w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 metrów kwadratowych.

Od dzisiaj Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie wysyłało wiadomości SMS do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy czerwonej, jednak na chwilę obecną w województwie dolnośląskim nie ma takich stref. Aktualne dane z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Polkowicach pokazują kolejny przyrost zakażeń. Mamy 5 nowych potwierdzonych przypadków zarażenia w naszym powiecie, dotyczą one 3 gmin: Chocianowa (3 osoby), Polkowic (1 osoba) i Grębocic (1 osoba).

Na kwarantannie w samym Chocianowie znajduje się obecnie 110 osób. W całym powiecie są to już 733 osoby. Spośród nich 115 objęto nadzorem epidemiologicznym, jednak żadna z tych osób nie jest hospitalizowana. Dotychczas koronawirusa zdiagnozowano u łącznie 169 mieszkańców naszego powiatu, z czego 85 osób już wyzdrowiało. Niestety dwie osoby spośród zakażonych zmarły.
[KN]