W Powiecie Polkowickim odnotowaliśmy rekord zarażeń koronawirusem. Tak źle jeszcze nie było, bo tylko w ciągu ostatniej doby przybyło 113 nowych zakażonych, najwięcej w gminie Polkowice. Niestety z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej dotarła do nas informacja o kolejnej śmierci spowodowanej koronawirusem. Z kolei na wczorajszej konferencji prasowej (wideo poniżej) Premier RP Mateusz Morawiecki poinformował, że nastąpił przełom w pracy nad szczepionką.

Dzisiaj na Dolnym Śląsku mamy 2 tysiące 541 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Nowo zdiagnozowane osoby pochodzą z Wrocławia, Wałbrzycha, Legnicy i Jeleniej Góry oraz powiatów: bolesławieckiego, dzierżoniowskiego, głogowskiego, górowskiego, jaworskiego, jeleniogórskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, legnickiego, lubańskiego, lubińskiego, lwóweckiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego, polkowickiego, strzelińskiego, średzkiego, świdnickiego, trzebnickiego, wałbrzyskiego, wołowskiego, wrocławskiego, ząbkowickiego, zgorzeleckiego i złotoryjskiego. W sumie liczba zakażonych koronawirusem w województwie dolnośląskim od początku pandemii wynosi już 37 tysięcy 566 osób.

Rekord zakażeń i kolejny zgon

W Powiecie Polkowickim odnotowano znaczący przyrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Najwięcej osób wśród mieszkańców gminy Polkowice. Tylko tam zaraziły się 63 osoby. Dodatnie wyniki testu na koronawirusa pochodzą także z gmin Radwanice (24 mieszkańców), Gaworzyce (10 mieszkańców), Chocianów i Przemków (po 6 mieszkańców) oraz Grębocice (4 mieszkańców). Niestety spłynęła do nas kolejna informacja o ofierze śmiertelnej z przyczyn COVID-19. Jest nią 74-letnia mieszkanka Polkowic. Nadal żaden z mieszkańców naszego powiatu nie wymaga hospitalizacji, a 3 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym.

Aktualnie na kwarantannie przebywa 887 mieszkańców Powiatu Polkowickiego. Wśród nich mieszkańcy gmin Polkowice (437 osób), Gaworzyce (135 osób), Chocianów (101 osób), Radwanice (87 osób), Grębocice (80 osób) i Przemków (47 osób). W raporcie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Polkowicach możemy znaleźć także pozytywne wieści. Od początku epidemii wyzdrowiało już 608 osób. Tylko w ciągu ostatniej doby to grono zasiliło 14 mieszkańców gminy Polkowice, 6 mieszkańców gminy Gaworzyce, 5 mieszkańców gminy Chocianów, 4 mieszkańców gminy Grębocice, 3 mieszkańców gminy Przemków i 2 mieszkańców gminy Radwanice.

Niebawem pojawią się szczepionki

Na wczorajszej konferencji prasowej Premier RP Mateusz Morawiecki poinformował, że media obiegła wiadomość o 90% skuteczności szczepionki na koronawirusa (konferencja premiera do obejrzenia poniżej). Jak poinformował szef rządu, firmy szacują, że tych szczepionek już w tym roku wyprodukowanych może być 50 milionów, a w przyszłym roku 1 miliard 300 milionów.

- Wiem, że w takim momencie wszyscy Polacy zastanawiają się jak Polska przygotowała się do uczestnictwa w możliwości odbioru szczepionek od tych firm - mówił wczoraj Premier RP Mateusz Morawiecki. - Otóż chcę przede wszystkim potwierdzić, że poprzez umowy, do których przystąpiliśmy latem tego roku, mamy razem z innymi krajami Unii Europejskiej równe prawo do korzystania z tych szczepionek na zasadzie proporcjonalnej do wielkości populacji - zapewnił Morawiecki.
Premier podkreślił, że jako Polska chcemy mieć dwadzieścia kilka milionów szczepionek, aby w najszybszym możliwym czasie dostać te szczepionki. W Internecie pojawia się jednak wiele wątpliwości i pytań. Wśród nich także o obowiązkowość tych szczepień.

- Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy, nasze działania, które mają na celu ograniczyć transmisję koronawirusa muszą być realizowane bardziej niż kiedykolwiek - powiedział Morawiecki. - Teraz kiedy na wyciągnięcie ręki, za być może już trzy, cztery miesiące, ta szczepionka do nas rzeczywiście przyjedzie bądźmy bardzo zdyscyplinowani. Dzisiaj bardzo potrzebna jest wzajemna odpowiedzialność, ta dyscyplina wobec własnych zachowań, wobec tych obostrzeń, które obowiązują, bo właśnie musimy zrobić wszystko, by jak najmniej ludzi ucierpiało przez COVID-19 - dodał szef polskiego rządu.
Czy to oznacza, że szczepionki na wirusa SARS-CoV-2 będą obowiązkowe? Premier zaznaczył, że szczepionka będzie dostępna dla chętnych, ale wyraził też nadzieję, że będzie dostępna tak, żeby możliwie wszyscy w jak najkrótszym czasie się mogli zaszczepić. Z tej okazji postanowiliśmy zapytać naszych Czytelników o opinię w sprawie powszechnej obowiązkowości tych szczepień. Zapraszamy do udziału w sondzie: "Czy Twoim zdaniem szczepionka na COVID-19 powinna być obowiązkowa?".
[KN]

Czy Twoim zdaniem szczepionka na COVID-19 powinna być obowiązkowa?