Od rana w całej Polsce, a także poza jej granicami świętujemy Narodowe Święto Niepodległości. Wszyscy Polacy na całym świecie tego dnia wspominają odzyskanie niepodległości w 1918 roku, po dokładnie 123 latach zaborów. Także w Chocianowie, pomimo trudnej sytuacji epidemicznej, nie obeszło się bez skromnej uroczystości.

Przed Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, która jest aktualnie transmitowana na żywo za sprawą lokalnej telewizji Chocianow.tv (do obejrzenia także na naszym portalu: "Na żywo o 10:00 Msza Święta"), na Rynku, przed popiersiem Józefa Piłsudskiego Burmistrz Tomasz Kulczyński, urzędnicy i radni Rady Miejskiej, przewodniczący Janusz Ślipko oraz szef klubu radnych Chocianów 2023, Artur Wandycz złożyli kwiaty w imieniu wszystkich mieszkańców (zdjęcia poniżej).

- Pamiętam, jak w ubiegłym roku mogliśmy godnie oddać hołd tym wszystkim, którzy przez ponad 123 lata walczyli o naszą niepodległość i mam nadzieję, że w przyszłym roku również wszyscy będziemy mogli spotkać się na chocianowskim Rynku, aby jako wspólnota uczestniczyć w tej ważnej uroczystości, bo jest to święto wszystkich Polaków - mówi Tomasz Kulczyński, Burmistrz Miasta i Gminy Chocianów. - Niestety w tym roku, w tym czasie obowiązuje zakaz zgromadzeń, dlatego w bardzo skromnej reprezentacji postanowiliśmy w imieniu wszystkich chocianowian złożyć kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego - dodał włodarz Kulczyński.
W tym roku uroczystości przeniosły się do Internetu. Ze względu na epidemię wirusa SARS-CoV-2 świętowanie jest znacznie utrudnione, dlatego lokalna telewizja internetowa Chocianow.tv przygotowała program wydarzeń, które można znaleźć na jej kanale w serwisie Youtube. Od godziny 10:00 trwa transmisja Mszy Świętej za Ojczyznę z Kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca w Chocianowie, zaś w samo południe w rytm Mazurka Dąbrowskiego odegranego przez członków Ogniska Muzycznego z Regionalnego Centrum Kultury będzie można odśpiewać Hymn Polski w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu".

Aby na bieżąco śledzić wszystkie wydarzenia i publikacje, wystarczy subskrybować kanał lokalnej telewizji Chocianow.tv w serwisach społecznościowych Youtube, a także Facebook.
[KN]