Chocianowscy dzielnicowi zatrzymali 36-letniego kierowcę osobowego forda, który prosto zza kierownicy samochodu trafił do zakładu karnego. Mieszkaniec Chocianowa nie dość, że był poszukiwany celem odbycia kary 4 miesięcy pozbawienia wolności, to jeszcze prowadził pojazd po sądowym cofnięciu uprawnień do kierowania. Konsekwencje w związku z czynem 36-latka poniosła również 37-letnia mieszkanka Trzebnic, która udostępniła mu samochód.

Na ulicy Krótkiej w Chocianowie policjanci zauważyli kierującego pojazdem marki Ford Galaxy, który według ich wiedzy powinien przebywać w zakładzie karnym, a nie za kierownicą, dlatego dzielnicowi natychmiast dali kierowcy sygnał do zatrzymania pojazdu.

- Policjanci podczas przeprowadzania czynności ustalili, że zanim poszukiwany 36-latek trafi do zakładu karnego na najbliższe 4 miesiące, będzie musiał się wytłumaczyć z kierowania pojazdem mechanicznym wbrew sądowym zakazom, a konkretnie dwóm takim wyrokom, które figurują w policyjnych systemach przy jego nazwisku. Pierwszy z wyroków ciążących na zatrzymanym mężczyźnie dotyczył kierowania samochodem pod wpływem narkotyków, a drugi jego złamania - informuje młodszy aspirant Przemysław Rybikowski, oficer prasowy KPP w Polkowicach.
36-latek z kajdankami na rękach trafił na tylną kanapę policyjnego radiowozu. W tym samym czasie funkcjonariusze legitymowali 37-letnią pasażerkę samochodu, która jak się okazało była właścicielem pojazdu.

- Mieszkanka Trzebnic mimo, że wiedziała, że jej życiowy partner nie posiada uprawnień do kierowania, to jednak dała mu kluczyki i tym samym udostępniła pojazd. Za opisywane wykroczenie funkcjonariusze nałożyli na kobietę mandat karny w wysokości 300 złotych - dodaje Przemysław Rybikowski, rzecznik polkowickiej policji.
Policjanci przypominają, że przepis artykułu 244 kodeksu karnego dotyczy złamania orzeczonego przez sąd środka karnego, obejmującego takie zakazy jak: zajmowania określonego stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności; wykonywania czynności wymagających zezwolenia, które są związane z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie; prowadzenia pojazdów; wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych; wstępu na imprezę masową, przebywania w określonych środowiskach lub miejscach; kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu; posiadania wszelkich zwierząt albo określonej kategorii zwierząt. Przestępstwo to zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.