10 lat pracy dla Dolnoślązaków ma na swoim koncie Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego. O współpracy z tym wybitnym samorządowcem wypowiadają się publicznie m.in. Marszałek Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego oraz Damian Stawikowski, Prezes Zarządu Koleje Dolnośląskie S.A.. O podsumowanie współpracy zapytaliśmy również Burmistrza Chocianowa Tomasza Kulczyńskiego.

W połowie lutego (dokładnie w Walentynki) minęło 10 lat odkąd Cezary Przybylski objął funkcję Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Od dekady, każdego dnia, dba o to, aby nasz piękny Dolny Śląsk mógł się rozwijać, a jego mieszkańcom żyło się coraz lepiej. Tego zdania z pewnością są również Chocianowianie, którzy na własne oczy mogą zobaczyć i docenić wkład obecnego zarządu województwa dolnośląskiego w poprawę warunków życia w naszej gminie.

Dolny Śląsk to dzisiaj jeden z najdynamiczniej rozwijających się regionów w Unii Europejskiej. Ta dekada to czas bardzo wielu pozytywnych zmian dla naszego województwa. Tysiące inwestycji i działań, nowe drogi, obwodnice, rewitalizacja linii kolejowych, remonty i doposażenie szpitali, rozwój bazy sportowej, środki finansowe na rozwój obszarów wiejskich to tylko kilka z długiej listy działań zrealizowanych przez ostatnie 10 lat - podsumowuje Marszałek Cezary Przybylski. - Cieszę się, że od 10 lat mogę pracować na rzecz Państwa i całego Dolnego Śląska - dodaje.
W ciągu tej dekady udało się podjąć realizacji aż dwóch budżetów unijnych: ubiegłego RPO WD 2014-2020 na kwotę 10 miliardów złotych, w ramach których zrealizowano ponad 2 tysiące inwestycji w całym regionie, w tym także w Mieście i Gminie Chocianów, a także obecny FEDS na lata 2021 - 2027 na kwotę 11 miliardów zł (w tym 580 mln EURO - FST). Co istotne budżet województwa dolnośląskiego zwiększył się przez tę dekadę o ponad miliard złotych z 1,7 mld zł w 2014 roku do blisko 3 mld zł w 2024 roku.

- Pracę Pana Marszałka Cezarego Przybylskiego należy podsumować jednoznacznie pozytywnie. To człowiek otwarty na potrzeby Dolnoślązaków i od pierwszego dnia mojego urzędowania na stanowisku Burmistrza Miasta i Gminy Chocianów nigdy nie spotkałem się z jednoznaczną odmową lub słowami, że czegoś nie da się zrobić. Podoba mi się ten sposób rządzenia, bo też wyznaję zasadę, że jesteśmy dla mieszkańców, że nasza praca ma przyczyniać się rozwojowi naszych małych ojczyzn - podsumowuje dotychczasową współpracę z Marszałkiem Przybylskim Burmistrz Tomasz Kulczyński. - Życzę Panu Marszałkowi zdrowia i siły, aby przez kolejne dekady mógł realizować swoją wizję rozwoju Dolnego Śląska, który dzięki kompetencjom i merytorycznej pracy Pana Marszałka stale się rozwija - dodaje Burmistrz Tomasz Kulczyński. 
Wśród zrealizowanych inwestycji z pieniędzy budżetu Województwa Dolnośląskiego w Chocianowie tylko w ostatnich latach udało się m.in.: całkowicie przebudować oświetlenie drogowego na nowe lampy LED (dofinansowanie sięgnęło ponad 9 milionów złotych), kompleksowo zmodernizować elewacje i ogrzewanie Szkoły Podstawowej oraz Przedszkola Miejskiego w Chocianowie (dofinansowanie rzędu blisko 7 milionów złotych) oraz zrealizować pierwszą w powojennej historii Chocianowa ścieżkę rowerową (dofinansowanie sięgające niemal 11 milionów złotych). Nie wolno także zapominać o rewitalizacji linii kolejowej, którą od ponad roku podróżują mieszkańcy Chocianowa. Znając charakter obu polityków [Marszałka Cezarego Przybylskiego oraz Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego - przyp. red.] ich dalsza współpraca oznaczać będzie, że to jeszcze nie koniec wielkich, milionowych inwestycji współfinansowanych z budżetu województwa dolnośląskiego. Podobne odczucia mają także inni samorządowcy.

Miałem przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu, podczas którego Marszałek Cezary Przybylski podsumował 10 lat swojej pracy dla Dolny Śląsk. Serdecznie gratuluję tego wspaniałego jubileuszu, wielu sukcesów i zrealizowanych inwestycji. Dziękuję za zawsze merytoryczną współpracę i przede wszystkim za wiele wspólnie zrealizowanych projektów, to m.in. nowe drogi, obwodnice, rewitalizacja linii kolejowych, remonty i doposażenie szpitali, wsparcie przedsiębiorców czy rozwój bazy sportowej - wyliczył Marszałek Tymoteusz Myrda. - Życzę kolejnych pięknych lat działalności dla Dolnego Śląska i jego mieszkańców - dodał bliski współpracownik Marszałka Przybylskiego.
Na okoliczność jubileuszowej dekady gratulacje przekazał również Prezes Kolei Dolnośląskich, przewoźnika ocenianego najlepiej w Polsce wg ankiety Stowarzyszenia Ekonomiki Transportu przeprowadzonej na portalu X, wożącego również mieszkańców naszej gminy.

Już 10 lat Cezary Przybylski jest Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego. To najdłużej urzędujący marszałek na Dolnym Śląsku - podliczył Damian Stawikowski, Prezes Zarządu Koleje Dolnośląskie S.A. - Pod rządami Marszałka Przybylskiego stworzyliśmy kolej, którą sami podróżni oceniają najlepiej w Polsce. W ciągu tych 10 lat Dolny Śląsk zaczął - we wskaźnikach - doganiać regiony, które wcześniej były dla nas wzorem. Marszałek Przybylski zrobił z Urzędu Marszałkowskiego prawdziwie samorządową instytucję, która stoi ponad podziałami politycznymi. Serdecznie dziękuję, że mogę współdziałać na rzecz rozwoju naszego województwa, działając na jego rzecz jako prezes Spółki Koleje Dolnośląskie S.A. - dodał Damian Stawikowski.
Nasza redakcja również dołącza do tych gratulacji i życzeń: kolejnych dekad rozwoju Dolnego Śląska oraz Miasta i Gminy Chocianów, Panie Marszałku!