Cała Polska za wyjątkiem powiatu tatrzańskiego została objęta ostrzeżeniami meteorologicznymi w związku z panującymi upałami. Najniebezpieczniej ma być w województwie lubuskim, które całe zostało objęte trzecim, najwyższym stopniem ostrzeżenia. W naszej gminie prognozowane upały mają potrwać do poniedziałku, 21 czerwca do godziny 20:00.

Tuż za miedzą naszego powiatu, dokładnie w województwie lubuskim od dzisiaj trwa trzeci stopień zagrożenia upałami. Niewykluczone, że czerwony alert niebawem pojawi się także w Chocianowie. Przypomnijmy, że w czasie największych upałów warto zostać w domu, a jeśli musimy już wyjść, najlepiej uzbroić się w butelkę wody i okrycie głowy. O mieszkańcach naszej gminy pomyśleli z kolei radni Marcin Ślipko i Henryk Osoliński, którzy we współpracy z Burmistrzem Tomaszem Kulczyńskim zapewnili mieszkańcom kurtyny wodne, które chłodzą przechodniów.

Mgiełka wody dla ochłody w upalne dni. W Naszym miasteczku od dzisiaj możecie korzystać z kurtyn wodnych - czytamy na stronie Referatu Gospodarki Komunalnej tutejszego magistratu. - Wspólne działania Burmistrza Tomasza Kulczyńskiego z Marcinem Ślipko i Henrykiem Osolińskim i zakupione w tej kadencji nowe kurtyny już działają dla mieszkańców - dodają autorzy wpisu.
Groźne zjawiska w silnym stopniu ograniczają także możliwość prowadza działalności. Zalecana jest szczególna ostrożność, występuje potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Niewykluczone bowiem, że ten stan rzeczy nie może się pogorszyć.

- W Polsce cieplej niż w Hiszpanii? Przed nami bardzo gorący weekend, z temperaturą powietrza na zachodzie do nawet 35°C. Na wschodzie nieco chłodniej, ale nadal gorąco – ok. 27°C. Czekają nas też bardzo ciepłe noce – w wielu miejscach temperatura nie spadnie poniżej 18°C - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. - Wyż znad wschodniej Europy zapewni nam bardzo dużo słońca, ale w sobotę i w niedzielę na krańcach zachodnich i południowo-wschodnich możliwe będą lokalne opady, a nawet burze. Południowo-wschodni wiatr będzie słaby i umiarkowany, chwilami porywisty - dodaje IMGW PIB.
Pamiętajmy także, że pozostawanie w zamkniętym aucie podczas upału jest skrajnie niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Na przykład pozostawienie psa podczas upały w aucie to znęcanie się nad zwierzęciem, a grozi za to nawet kara więzienia. Zwierzę może zwyczajnie umrzeć z wycieńczenia. Nie inaczej może skończyć się nieodpowiedzialna decyzja o pozostawieniu w rozgrzanym pojeździe, na słońcu dziecka lub osoby starszej.

Nie zostawiajcie dzieci i zwierząt w aucie nawet na chwilę – upał w samochodzie jest śmiertelnie niebezpieczny - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Uważajmy na siebie samych i na siebie nawzajem.