Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich "Polska Od Kuchni" to ogólnopolskie wydarzenie, przygotowane by pielęgnować lokalną kulturę i tradycję. W finale głównym do wygrania będzie nagroda główna - 15 tysięcy złotych. Czas na zgłoszenia mija w środę, 31 marca.

Trwają zapisy do ogólnopolskich konkursów dla Kół Gospodyń Wiejskich w ramach Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich "Polska Od Kuchni". Każde Koło Gospodyń Wiejskich może wziąć udział w dowolnej liczbie konkursów.

- Festiwal ma na celu integrację, aktywizację i wsparcie lokalnych społeczności, promocję polskich produktów i dziedzictwa kulinarnego oraz wymianę międzypokoleniowej wiedzy, umiejętności i przekazanie tradycji młodszym pokoleniom. Aby podkreślić rolę Kół Gospodyń Wiejskich w promowaniu bogactwa oraz różnorodności lokalnej tradycji, a także pogłębić wiedzę o kulturze regionu przygotowane zostały cztery konkursy angażujące Koła z całej Polski - informują organizatorzy festiwalu. - Szczypty pikanterii konkurencjom dodadzą wartościowe nagrody, które Koła mogą zdobyć na każdym etapie rywalizacji - dodają.
Wśród konkurencji m.in. wybory Miss Wdzięku w dwóch kategoriach wiekowych (Miss do 45 roku życia i Miss 45+), konkurs kulinarny, konkurs artystyczny, Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa (opowiedz swoją historię). Formularze zgłoszeniowe do konkursów znajdują się na stronie: https://www.festiwalpolskaodkuchni.pl/wez-udzial-w-konkursach-s6069.

Trzy etapy do ogólnopolskiego sukcesu

Konkursy zostaną rozstrzygnięte w 3 etapach. W pierwszym odbędą się eliminacje wstępne. Spośród nadesłanych zgłoszeń Komisje Konkursowe, na podstawie kryteriów podanych w Regulaminach Konkursów, wybiorą łącznie około 105 najbardziej inspirujących Kół ze wszystkich kategorii konkursowych, z każdego województwa, które przejdą do kolejnego etapu. W drugim etapie na zakwalifikowanych czekają Półfinały Wojewódzkie.

Półfinały Konkursu odbędą się podczas lokalnej edycji Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich "Polska Od Kuchni". Festiwal odwiedzi każde województwo, by zaserwować uczestnikom bezpłatne wydarzenie okraszone wspaniałą atmosferą lokalnych społeczności oraz regionalnej kultury i tradycji. W trakcie tego etapu wybrane wcześniej Koła będą mogły na żywo zaprezentować zgłoszone do konkursów potrawy, talenty oraz kandydatki do Miss Wdzięku oraz opowiedzieć o zakresie swoich działań. Już na tym etapie na uczestników będą czekać niezapomniane emocje, a na zwycięzców wartościowe nagrody. Nagroda główna dla zwyciężczyń Półfinałów w każdej kategorii to 3 tysiące złotych.

- Na zakończenie uczestnicy Festiwalu zostaną zaproszeni na koncert "Roztańczony PGE Narodowy". Nagrody główne do zdobycia w Finale to aż 15 tysięcy złotych. Festiwal otrzymał Patronaty Honorowe Marszałków i Wojewodów, a każda edycja transmitowana będzie na żywo w programie "Pytanie na Śniadanie" w TVP 2. Więcej informacji na stronie: www.festiwalpolskaodkuchni.pl oraz na naszym profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/polskaodkuchni - informują organizatorzy.
Do Finału, który odbędzie się 25 września 2021 roku na PGE Narodowym w Warszawie, przejdą dwa Koła z każdej kategorii konkursowej. Wówczas rozstrzygnięte zostaną konkursy i wyłonione laureatki nagród głównych, które zostaną wręczone zwyciężczyniom w trakcie uroczystej gali.

Szczegóły konkurencji

Podczas wyborów Miss Wdzięku wybierane są najpiękniejsze działaczki Kół, jednak nie chodzi tu jedynie o piękno fizyczne. Kandydatki starające się o tytuł Miss Wdzięku będą musiały skraść serca oceniających także swoim wdziękiem, osobowością, zakresem działania oraz zaprezentowanymi umiejętnościami. Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych: Miss do 45 roku życia oraz Miss 45+.

Podczas kulinarnego konkursu Koła Gospodyń Wiejskich wezmą udział w rywalizacji polegającej na przygotowaniu tradycyjnego dania regionalnego lub nowoczesnej wariacji na jego temat. Z kolei podczas konkursu artystycznego zgłoszone do konkursu panie będą mogły zaprezentować swoje umiejętności.

- Talentem może być wszystko, co postrzegacie w ten sposób: śpiew, taniec, malowanie, haft, lepienie z gliny czy też tworzenie pięknych symboli regionalnych, wycinanek itp. - zdradzają organizatorzy.
W kategorii Kobiety Gospodarnej i Wyjątkowej trzeba będzie opowiedzieć swoją historię. Celem konkursu jest promocja oraz wsparcie aktywnej działalności Kół Gospodyń Wiejskich na rzecz lokalnych społeczności. Jest to przestrzeń, w której każde Koło może zaprezentować swoje sukcesy, osiągnięcia oraz podejmowane działania na rzecz społeczności lokalnych i kultywowania tradycji.
[KN]