Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił rozpoczęcie piątej fali epidemii koronawirusa i zaapelował do pracodawców o organizację pracy w trybie zdalnym. Niebawem ma pojawić się także rozporządzenie, które skieruje całą administrację publiczną, czyli wszystkie urzędy OBOWIĄZKOWO do pracy zdalnej.

W ciągu ostatniej doby wykonana została rekordowa liczba testów, ale także ujawniona została rekordowa liczba nowych przypadków zakażeń Sars-CoV-2. W związku z ograniczeniami w ochronie zdrowia minister zaapelował do pracodawców o ograniczenie mobilności pracowników, a także liczby kontaktów. Jak się dowiedzieliśmy, ograniczona do pracy zdalnej ma zostać także cała administracja państwowa, w tym wszystkie urzędy.

- Ta sytuacja wymaga podejmowania specjalnych kroków, specjalnych środków, przedsięwzięć i zdecydowaliśmy tutaj o wprowadzeniu obowiązkowego przejścia na pracę zdalną w administracji publicznej. W ciągu najbliższych dni zostanie przygotowane rozporządzenie epidemiczne, które obowiązek tego typu nałoży na wszystkich pracodawców publicznych w administracji, oczywiście z wyjątkiem tych zadań, które muszą być realizowane na rzecz obywateli i które muszą być realizowane oczywiście w takim tradycyjnym modelu pracy - poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. - Chciałem również zaapelować do wszystkich pracodawców w Polsce, do wszystkich osób odpowiedzialnych za organizację pracy w zakładach pracy o to, żeby w miarę możliwości, na ile to jest w poszczególnych branżach możliwe, ta praca zdalna znowu stała się standardem. Jeżeli nie zmniejszymy mobilności, jeżeli nie zmniejszymy liczby okazji, które mogą spowodować transmisję wirusa, to niestety musimy się liczyć nadal z tak bardzo dynamicznym wzrostem zakażeń - dodał Niedzielski.
Oznacza to, że administracja publiczna, starostwa powiatowe i urzędy miast i gmin obowiązkowo przejdą w tryb pracy zdalnej. To tylko potwierdza słuszność decyzji podejmowanych dotychczas w naszej gminie.