Jak poinformował Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski, od przyszłego czwartku obowiązkowe będzie zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej. Dodatkowo do 19 i 26 kwietnia rząd przedłuża aktualnie obowiązujące ograniczenia w funkcjonowaniu obywateli i państwa. Od 16 kwietnia nie wyjdziemy na ulicę bez maseczki.

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku rząd wprowadza obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Obostrzenia trwające do 19 kwietnia dotyczą galerii handlowych, kin, teatrów, zakładów usługowych, czyli fryzjerów, kosmetyczek i wszystkich tego typu miejsc. Do 26 kwietnia z kolei przedłużone zostało zamknięcie szkół oraz wstrzymanie ruchu lotniczego i kolejowego na trasach międzynarodowych. Nadal trwać będą restrykcyjne sanitarne kontrole graniczne oraz obowiązkowa kwarantanna dla przyjeżdżających. Granice dla obcokrajowców będą zamknięte do 3 maja.

- Chcemy po świętach przedstawić logiczny plan powrotu do nowej rzeczywistości - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki - dotychczasowa rzeczywistość, która była przed pandemią, przez długi czas, może nawet przez lata, nie wróci. Ale to nie znaczy, że nie mamy mieć nadziei - dodał Morawiecki.

Decyzją rządu przesunięte zostały także egzaminy ośmioklasistów i matur. Wiadomo, że odbędą się one nie wcześniej niż w czerwcu, a o konkretnym terminie uczniowie zostaną poinformowani przynajmniej z trzytygodniowym wyprzedzeniem. W związku z przedłużeniem zamknięcia szkół, przedłużony zostanie także zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy muszą zostać ze swoimi pociechami w domach.

Do odwołania obowiązuje także zakaz dotyczący imprez masowych. Premier na dzisiejszej konferencji prasowej zaznaczył, że Polska jako jedna z pierwszych w Europie wprowadziła szereg obostrzeń. Podziękował także Polakom, że "kwarantanna przebiega w bardzo zdyscyplinowany sposób". Wszystkie szczegóły aktualnych obostrzeń są dostępne w rządowym Serwisie RP
[KN]