O nowym świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 lat i ich opiekunów informacje przekazali pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Chocianowie. Sprawdzamy szczegóły!

Prawo do świadczenia wspierającego uzależnione jest od uzyskania przez osobę z niepełnosprawnością decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, na poziomie od 70 do 100 punktów. Wysokość świadczenia wspierającego zależy od poziomu potrzeby wsparcia, czyli liczby przyznanych punktów i jest powiązana z wysokością renty socjalnej.

O wsparcie ubiegać się mogą osoby pełnoletnie z niepełnosprawnościami (od ukończenia 18. roku życia). Świadczenie przysługuje bez względu na dochody, a także niezależnie od innych form wsparcia. Wniosek o wydanie takiej decyzji należy złożyć do wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności - przekazali pracownicy chocianowskiego OPS-u. - Przyjmowaniem wniosków o świadczenie wspierające, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą tego świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych - dodali.
Po szczegóły tego rozwiązania skierowaliśmy się na stronę Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kwota świadczenia wynosi od 40% renty socjalnej (w przypadku ustalenia poziomu potrzeby wsparcia między 70 a 74 punktów) aż do 220% renty socjalnej (ustalenie poziomu potrzeby wsparcia na poziomie od 95 do 100 punktów) - czytamy. - Wraz z coroczną waloryzacją renty socjalnej, corocznej waloryzacji będzie podlegała także wysokość świadczenia wspierającego - dodają urzędnicy z ministerstwa.
Zgodnie z harmonogramem wprowadzenia świadczenia wspierającego I etap (od 1 stycznia 2024r.) wypłacania świadczenia wspierającego dostępny jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 pkt. II etap (od 1 stycznia 2025r.) będzie dostępny także dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 78 do 86 pkt, zaś III, ostatni etap (od 1 stycznia 2026r.) będzie dostępny dla osób z pozostałymi uprawniającymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 70 do 77 pkt.

Powyższy harmonogram nie dotyczy osób z niepełnosprawnościami, na które ich opiekunowie co najmniej w dniu 1 stycznia 2024 r. lub później pobierali dotychczasowe świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna lub świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach – w przypadku takich osób z niepełnosprawnościami uzyskanie przez nie co najmniej 70 pkt w decyzji o poziomie potrzeby wsparcia, już od 1 stycznia 2024 r. będzie uprawniać do otrzymania świadczenia wspierającego - tłumaczą pracownicy ministerstwa.
Dodatkowo, za osobę pobierającą świadczenie wspierające, jak i za jej opiekuna, który nie podejmuje zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, ze względu na potrzebę udzielenia wsparcia osobie pobierającej świadczenie wspierające, ZUS będzie opłacał składki na ubezpieczenie zdrowotne, od podstawy wysokości pobieranego świadczenia wspierającego. Ponadto, za opiekuna niepozostającego w zatrudnieniu, który wspólnie zamieszkuje i gospodaruje z osobą pobierającą świadczenie wspierające, ZUS będzie opłacał również składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z ubezpieczenia społecznego, przez okres sprawowania opieki.

Pozostałe szczegóły, jak informacje na temat wniosków, a także odpowiedzi na ważne pytania zainteresowani znajdą na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/swiadczenie-wspierajace.